Remišová pre Biztweet: Za ideálne považujem tri koaličné strany

OĽaNO chce byť jadrom budúcej vlády zmeny, ktorá vznikne po parlamentných voľbách o dva roky. Z množstva malých strán sa vládna koalícia nezostavuje ľahko, za ideálne považujem tri koaličné strany. Líderka OĽaNO Veronika Remišová v rozhovore pre Biztweet.

Biztweet: Nedá sa nezačať otázkou na výrazný výsledok OĽaNO v župných voľbách. Myslíte, že toto víťazstvo zmení život v župách? Neobávate sa prehnaných očakávaní voličov a ich následného sklamania?

Veronika Remišová: Nemyslím, že by ľudia mali prehnané očakávania, mnohí doterajší župani boli na svojich miestach aj 16 rokov práve preto, že ľudia brali do úvahy ich obmedzené kompetencie. Niektoré župy boli doteraz riadené lepšie, iné horšie, ale naši župani ich určite budú spravovať čestne a budú sa im venovať naplno. Kvôli tomu aj odchádzajú z parlamentu, som presvedčená, že prinesú zmenu k lepšiemu.

Biztweet: Znamená úspech v župách taktiež otvorenie hnutia v zmysle snahy budovať silnejšie regionálne štruktúry?

Veronika Remišová: Často nám vyčítajú, že ako hnutie nemáme oficiálne regionálne štruktúry, predseda SNS dokonca chystá zákon, ktorým nám chce preto zakázať účasť vo voľbách. Je pravda, že nemáme štruktúry, ktoré by sa stretávali pri chlebíčkoch a rozdeľovali si dobré miesta v štátnej správe, ako to robia niektoré iné strany, ktoré vo voľbách prepadli. Ale tieto voľby ukázali, že ako hnutie OĽaNO máme v regiónoch priaznivcov, ktorí poznajú problémy svojho kraja, sú zapálení pre dobrú vec a voliči im dôverujú.

Biztweet: Úspech strany často pripisujú vašej osobe. Vraj ste novou líderkou pravice, hovorí sa dokonca o tom, že by ste bola vhodnou kandidátkou na premiérku. Cítite stúpajúci tlak na vašu osobu a máte aj takéto vysoké ambície?

Veronika Remišová: Ja som do politiky nešla zbierať nejaké funkcie, vždy sa zameriavam na riešenie problémov. Pre mňa je teraz dôležité, aby naši noví župani uspeli v zlepšovaní života ľudí vo svojich regiónoch, aby sme pokračovali v rozvoji hnutia a hlavne aby sme po voľbách o dva roky zostavili vládu, ktorá bude Slovensko riadiť čestne a dobre. O premiéroch rozhodujú voliči, tradične je premiérom človek z najsilnejšej vládnej strany. A najdôležitejšie je, aké má vláda výsledky, čo prináša občanom. Preto sa intenzívne venujeme aj rozvoju odborného potenciálu nášho hnutia.

Biztweet: V župných voľbách ste prerástli SaS. Myslíte si, že to Richard Sulík akceptuje, nezačne sa vás báť ako posilňujúcej konkurencie?

Veronika Remišová: Vo voľbách sme boli spoločne, naši kandidáti na poslancov v regiónoch pracovali ako jeden tím. OĽaNO je rovnocennou konkurenciou SaS od nášho vzniku, raz mal lepšie preferencie jeden, raz druhý. Nemyslím, že by župné voľby do našich vzťahov mali priniesť nejaké problémy.

Biztweet: Ak by sa OĽaNO spojilo do akejsi koalície s SaS, ako tomu bolo de facto v minulosti, zrejme by preferenčne vážne ohrozilo aj vládny Smer. Nie je o tom medzi vami debata?

Veronika Remišová: Sme dve najsinejšie opozičné strany, preto aj v parlamente aktívne spolupracujeme. Na druhej strane máme na riešenie mnohých problémov Slovenska rozdielne názory, chceme o nich hovoriť našim voličom. O prípadnej koalícii sa budeme ale rozprávať až pred parlamentnými voľbami.

Čítajte aj:

Veronika Remišová: Jedna horalka ani tričko v parlamente nepatria medzi hlavné problémy Slovenska

Remišová pre biztweet: Keď môžu dostať do basy ministrov v Čechách alebo v Rumunsku, musí sa to dať aj u nás

Peter Cmorej: Ľudí určite zaujme reforma, ktorá im necháva viac peňazí

Biztweet: Čo hovoríte na novovznikajúce strany ako Progresívne Slovensko a Spolu. Vidíte v nich spojencov?

Veronika Remišová: Ich program sa zatiaľ ťažko hodnotí, ale za spojencov ich považujeme minimálne v tom, že rovnako ako my nechcú pokračovanie súčasnej korupčnej a neschopnej vládnej koalície. Na druhej strane si ale musíme dať pozor, aby kvôli veľkej rozdrobenosti hlasy pre tieto nové strany vo voľbách neprepadli a nepodporili tak pokračovanie vlády Roberta Fica. Z množstva malých strán sa vládna koalícia nezostavuje ľahko, za ideálne považujem tri koaličné strany. Naše hnutie OĽaNO chce byť jadrom budúcej vlády zmeny, ktorá vznikne po parlamentných voľbách o dva roky.

Biztweet: Smer je po strane Mariana Kotlebu druhým výrazným porazeným župných volieb. Myslíte, že ide o výsledok dlhodobej snahy OĽaNO odhaľovať kauzy tohto politického hegemona?

Veronika Remišová: Určite sme k tomu prispeli aj my, za posledné dva roky sme aktívne odhaľovali kauzy tejto vlády. Podarilo sa nám napríklad vymeniť ministra školstva a zachrániť stovky miliónov eur z eurofondov na vedu a výskum. Porážka Smeru je ale hlavne výsledkom jeho politiky, keď strana nie je schopná riešiť problémy, ktoré ľudí trápia. Korupcia je stále rozšírená, regionálne rozdiely a chudoba v niektorých regiónoch pretrvávajú, vo výstavbe diaľnic vládne chaos.

Biztweet: Myslíte si, že sociálni demokrati zareagujú sebareflexiou, výmenou na poste ministra vnútra, či vyvodením inej zodpovednosti nielen za korupčné kauzy, ale napríklad aj nezvládnutie digitalizácie verejnej správy?

Veronika Remišová: Tomu neverím. Stále hlasnejšie sa medzi významnými ľuďmi v Smere ozývajú hlasy, ktoré žiadajú riešiť aspoň najvypuklejšie problémy. Ťažko povedať, či je to iba divadlo alebo to myslia úprimne. Robert Fico má ale už dlhé roky stratégiu, že všetky problémy strany a jej ministrov popiera. Inak to nebude ani dnes.

 

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope

Odomknúť článok

Standard Biztweet Standard

  • 1 Kredit
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
Top

Biznis Biztweet Biznis

  • 5 Kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb

Golden Biztweet Golden

  • Získavate 10 kreditov
  • Prístup k exkluzívnemu obsahu
  • Objednávka služieb