Vládny šok. Učitelia odmietli almužnu

Učitelia sa postavili vláde a odmietli sociálny zmier. Vzbura proti náhubkovej almužne Roberta Fica šokovala.

„Vezmi pade a drž hubu“. Tak sa dal preložiť odkaz kabinetu Roberta Fica učiteľom. Za šesťpercentné navýšenie platov, ktoré na základných školách dosahujú 600 až 800 eur sa mali do roku 2020, teda po zvyšok plánovaného vládnutia Fica vzdať práva vyjednávať o akýchkoľvek pracovných podmienkach.

Zvláštne gesto sociálnej demokracie neukázalo učiteľskému stavu úctu. Platy v sektore ostali a sú akoby prikované na rovnakú úroveň prakticky desať rokov. Plánované navyšovanie každý rok o šesť percent v odbobí 2018 - 2020 dosiahli až veľké štrajky z minulého roka.

Návrh vlády, ktorou si chcela za drobné zhodiť zo stola problém, ktorý je čiernym svedomím hlavne Smeru znova ukazuje na neúprimnosť sociálnej politiky štátu.

Robert Fico a ľudia okolo neho dlhé roky zneužívajú sociálne témy ako kostru politiky strany. Navzdory tomu nezvládajú základné reformi, ktoré školstvo a veda potrebujú.

Čítajte ďalšie komentáre autora:

Oko za oko? Richter je na odstrel

Koaličná kríza ako hrozba. Netešte sa predčasne

Americký sen trafikanta Ľubomíra Jahnátka

Dlhoročné odkladanie problémov, vrátane toho s platmi učiteľov viedlo k mohutným protestom. Hoci vládni politici radi vo vyhláseniach oceňujú a vyzdvihujú učiteľský stav, v živej pamäti máme nedôstojné vyjadrenia a kampaň, ktorou chcel dlhoročný premiér vykresliť učiteľov ako nevďačnú preplácanú kaviarenskú smotánku pred voľbami.

Svoj názor na učiteľov prejavil aj aktuálne. Veril, že za šesťpercentný nárast platov, ktorý predstavuje priemerne asi 50 eur naviac bude mať do konca vlády a možno aj jeho premiérskej kariéry pokoj.

Nevyšlo to. Učitelia ukázali, že si svoju úlohu morálnej autority spoločnosti napriek tvrdým ranám, ktoré im štát zasadzuje udržali. Nielen platy učiteľov majú byť predmetom neustálej diskusie odborníkov. Nie politickým blšákovým nákupom popularity.

 

Tomáš Lemešani

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope