Nielen Provident a Pohotovosť. Nebankovky zaznamenali exodus

Nebankoví poskytovatelia úverov zaznamenali vlani nebývalý úbytok. Skončilo ich viac ako 200. Podľa zástupcov firiem preto končia zadĺžení zákazníci u úžerníkov.

Pred zavedením takzvaného licencovania v septembri 2015 pôsobilo na slovenskom trhu viac ako 270 poskytovateľov úverov. Licenciu Národnej banky Slovenska, ktorá garantuje serióznosť poskytovateľa úveru však od vtedy získal len zlomok z tohto počtu a v súčasnosti funguje na Slovensku 34 spoločností, ktoré majú povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov.

Medzi tieto firmy sa naviac počítajú  aj lízingové spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery na financovanie áut, či inkasné spoločnosti. Poskytovatelia nebankových úverov však dramatické dianie na trhu hodnotia čiastočne pozitívne.

„Najväčšou pozitívnou zmenou v regulácii sektora spotrebiteľských úverov bolo zavedenie licencovania, čo znamená, že na poskytovanie spotrebiteľských úverov musí mať spoločnosť povolenie NBS. Na získanie tohto povolenia musí spoločnosť splniť viacero náročných kritérií. Okrem vyčistenia trhu priniesla táto zmena výrazné zlepšenie ochrany spotrebiteľov. Zavedenie licencovania podporovala aj asociácia,“ hovorí pre Biztweet Ivan Kahanec, výkonný tajomník Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov.

Čítajte aj:

Provident: Na Slovensku štát o zákonoch nediskutuje

Operovať s platbami smie na Slovensku len 11 subjektov

Zonky Petra Kellnera chce od občanov EÚ povolenie na pobyt

Naopak ďalšie legislatívne opatrenia vnímajú ľudia z oboru negatívne. Ide podľa nich najmä o zavedenie úrokového stropu v roku 2014 a jeho sprísnenie v decembri 2015. „Okrem toho došlo v decembri 2015 k rozšíreniu licencií aj na inkasné spoločnosti, ktoré však úvery neposkytujú. Tieto zmeny nepriniesli želaný efekt a neznamenali pre spotrebiteľov zníženie úrokov, ale tých najmenej bonitných a teda aj najzraniteľnejších občanov vytlačili do šedej a čiernej zóny trhu. Teda k úžerníkom,“ tvrdí Kahanec.

Limitovanie ročnej percentuálnej miery nákladov podľa neho nezvýši bonitu klientov a zároveň vedie k tomu, že tí rizikovejší, ktorí majú aj vyššiu rizikovú prirážku, následne nedostanú úver. „Ich potreba financovania však stále ostáva a preto hľadajú možnosti, ako si požičať peniaze aj neregulovaným spôsobom, u podvodníkov a u úžerníkov. Takzvané protiúžernícke novely nakoniec viedli k tomu, že podporili úžerníkov a podvodníkov,“ vysvetľuje tajomník nebankoviek.

 

Biztweet

Podporte nás platbou na IBAN CZ8920100000002100602454, alebo kúpou predplatného