České lyže expandují ve Slovinsku. Sporten chce sprivatizovat Elan

Největší český producent lyží Sporten se uchází o významného slovinského výrobce sportovních potřeb, státní společnost Elan

Největší český producent lyží Sporten se uchází o významného slovinského výrobce sportovních potřeb, státní společnost Elan. „Momentálně je nabídka ve finální fázi a bližší informace nemůžeme sdělit,“ potvrdila biztweet.eu marketingová manažerka Martina Konečná. Sporten je v tendru jedním z dvou vážných uchazečů. Tím druhým je podnikatel z USA slovinského původu Robert Antunovič a jeho společnost Boba. Sporten má ovšem výhodu, že jako jediná firma v soutěži působí v oboru výroby sportovních potřeb.

Slovinská vláda nabízí v privatizaci společnost Elan kvůli vysokým dluhům… obrat, ztráty v posledních letech, Pod Elan patří další čtyři zahraniční firmy, které by v případě úspěšné privatizace získala Sporten taktéž. Nejsilnější divize – výrobce potřeb pro zimní sporty vyváží své zboží do 40 zemí světa a drží 8 procent světového trhu. Třeba v Německu má Elan v prodeji lyží a snowboardů až desetiprocentní tržní podíl.

 

Další divize Elanu se věnují výrobě námořních potřeb a sportovního zboží pro indoorové i outdoorové sporty. Výrobní pobočky společnosti se nachází v Rakousku, Švýcarsku, Německu i Kanadě. Důvodem proč stát prodává úspěšnou firmu jsou její dluhy.

Ty se během posledních let nakumulovaly na více než 15 milionů euro. Příjmy z prodeje klesly jen za poslední tři roky z 90 na 68 milionů euro. „Hospodářské poměry měly velký negativní dopad na finanční výsledky skupiny Elan v posledních letech. Kromě slabého hospodářského klimatu (domácí hospodářství zaznamenávalo dlouhodobě pád HDP až do loňského roku) mělo největší vliv na snížení obratu společnosti snížení kupní síly obyvatelstva, nepříznivé klimatické podmínky (špatná zimní sezona) a bankovní sektor, neschopný úvěrovat hospodářství,“ říká ekonomická diplomatka českého velvyslanectví ve Slovinsku Dagmar Šober.

--

Čtěte také: 

Weissova tepláreň zvrátila konkurz. Súd schválil Levenu ozdravenie

Král šmejdů ošmejdil i zaměstnance. Euro Reisen je v insolvenci

Obec Drnov čeká zvláštní projekt. Hřbitov pro domácí mazlíčky

Záhorie dostane prácu. Stovky ľudí zamestná nový prístav

V Šali dostane prácu minimálne 1300 ľudí. Od Francúzov a Babiša

Košičania spravili prvý krok k výstavbe nového štadióna. Mesto podalo projekt na schválenie

Váhostav dostal zelenú. Počas reštrukturalizácie dokončí lukratívny projekt Jarabiny

Daniel Křetinský má ztrát Sparty dost. Na Letné postaví obchodní centrum

--

Rok 2013 zakončila skupina Elan hospodaření s netto ztrátou 3,2 milionů eur, o rok dříve pak 6,8 milionů eur. Společnost je rovněž hodně zadlužena, což ještě dodatečně zkomplikovala situace v slovinském bankovnictví, kdy banky nejsou schopné poskytovat čerstvý kapitál a výhodněji reprogramovat stávající půjčky. I to je důvodem proč poslední zájemce o Elan – britský Argus Capital – nabízel za sportovní moloch méně než milion euro.

Nynější zájemci o koupi teď jednají se slovinskou bankou DUTB, u níž věřitelé Elanu soustředili pohledávky za 14 milionů euro, a žádají alespoň částečný odpis dluhů. Jak jednání dopadla, zatím není známo. Již dříve měl Elan problém s Evropskou komisí kvůli nedovolené státní pomoci, ta požadovala, aby firma vrátila 10 milionů eur. Konec konců i kvůli této povinnosti platit dluhy hledá Slovinsko pro státem řízenou firmu nového soukromého investora.

Sporten je ryze česká firma s obratem 150 milionů korun a s ještě starší historií než Elan. Založena byla před více než 110 lety. To byl prakticky základ dnešní firmy. V roce 1962 Sporten vyrobil první laminátové běžky na světě.

Kromě různých druhů lyží vyrábí i snowboardy. Devadesát procent produkce vyváží do zahraničí. Klíčovými trhy jsou Skandinávie, USA a Japonsko. Kromě akcí na doručitele dominuje vlastnické struktuře Sporten majoritní akcionář - společnost Wres. Ta je personálně propojená s jihlavskou společností Motorpal

Sporten není jedinou, která se kouká po nabídce slovinské privatizace. „Během minulého měsíce byla definitivně dokončena akvizice společnosti Radenska d.d. společností Kofola a.s. O akvizici společnosti Žito d.d. se zajímala skupina Agrofert, ovšem neúspěšně, tento měsíc koupila Žito chorvatská Podravka,“ doplňuje Dagmar Šober.

 

 

Fotozdroj: stránky společností