Britská ekonomika rostla v prvním kvartálu tempem 0,3 % k/k, což je nejpomalejší mezikvartální tempo

Britská ekonomika rostla v prvním kvartálu tempem 0,3 % k/k, což je nejpomalejší mezikvartální tempo od konce roku 2012

Řecký premiér A. Tsipras dnes uvedl, že věří, že k dohodě s věřiteli dojde v průběhu dvou týdnů (Řecko musí do 6. května splatit IMF splátku ve výši 200 mil. eur). Řecký premiér se dále rozhodl „promíchat“ svůj vyjednávací tým a taky „odstavit“ řeckého ministra financí Y. Varoufakise kvůli jeho neúspěchu ve vyjednávání s evropskými partnery. Tsipras také vyloučil možnost defaultu Řecka. (zdroj Reuters) 

Výnos 10 letého řeckého dluhopisu klesl k 11 % p.a. oproti včerejším 12,5 % p.a. 

Euro dnes od rána posiluje a již se přibližuje k EUR/USD 1,095

V dnes zveřejněném rozhovoru pro Deník guvernér ČNB M. Singer uvedl, že otázka přijetí eura je spíš politické rozhodnutí. Podle něj se otázka eura týká nejdřív roku 2020. Vstup do předvstupního mechanizmu ERM2 pro českou korunu nevidí dřív než na podzim 2017. Český ministr financí A. Babiš se vyjádřil, že vylučuje jakékoliv plány pro vstup ČR do eurozóny alespoň do roku 2018. (zdroj Bloomberg) 

Česká koruna dnes kolísala poblíž EUR/CZK 27,47. 

Britská ekonomika rostla v prvním kvartálu tempem 0,3 % k/k, což je nejpomalejší mezikvartální tempo od konce roku 2012. Meziročně rostlo britské HDP tempem 2,4 %, zatímco medián trhu byl o dvě desetinky vyšší. 

Dnes odpoledne bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v USA, kde se čeká pokračování v růstovém trendu. Trh čeká meziměsíční zvýšení důvěry amerických spotřebitelů o 0,9 bodu na 102,2 bodu. Spotřebitelská důvěra by se tak v dubnu přiblížila k nejlepší hodnotě od roku 2007. 

Spolu se spotřebitelskou důvěrou bude zveřejněn i Richmond Fed index z výrobního sektoru. Trh čeká dubnové zlepšení na -2 body oproti březnovým -8 bodem, což byl nejhorší výsledek za poslední dva roky. Včera zveřejněný Dallas Fed index se v dubnu zvedl na -16 bodů oproti březnovému dvouletému minimu -17,4b. Slabší výkon Dallas Fed indexu byl zapříčiněn především slabými novými objednávkami. 

Důležitější pro nadcházející vývoj amerického dolaru bude zítřejší zveřejnění amerického HDP za první kvartál 2015, zasedání Fedu a také páteční zveřejnění ISM indexu. 

Cena ropy Brent se od včera téměř vůbec nezměnila a drží se u 62 USD za barel.

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.