Prezident ECB M. Draghi v pátek řekl, že řecké banky se můžou spolehnout na pokračující finanční pom

Prezident ECB M. Draghi v pátek řekl, že řecké banky se můžou spolehnout na pokračující finanční pomoc v rámci ELA programu

Páteční zasedání Euroskupiny ani víkendové telefonáty mezi řeckým premiérem A. Tsiprasem, německou kancléřkou A. Merklovou a předsedou Euroskupiny J. Dijsselbloem nepřinesly žádný významný posun v jednáních ohledně finanční pomoci Řecku. J. Dijsselbloem uvedl, že Euroskupina si přeje, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Zástupce řeckého premiéra Y. Dragasakis v sobotu uvedl, že zde je potenciál na to, aby dohoda mezi Řeckem a věřiteli byla dosažena začátkem května. Výnosy řeckých dluhopisů se dnes po pátečním poklesu zvedly – výnos řeckého 5letého dluhopisu je u 18,1 % a výnos 10 letého dluhopisu u 12,5 %. 

Prezident ECB M. Draghi v pátek řekl, že řecké banky se můžou spolehnout na pokračující finanční pomoc v rámci ELA programu (Emergency Liquidity Assistance), pokud budou solventní a budou mít adekvátní kolaterál. (zdroj Reuters) Po posledním navýšení činí celkový limit v rámci ELA programu 74 mld. eur. 

Euro-dolar se dnes odpoledne nachází u EUR/USD 1,084. 

Dnes odpoledne bude zveřejněn americký Dallas Fed index ve výrobním sektoru. V předběžném dubnovém údaji se očekává meziměsíční mírné zlepšení na -12 bodů oproti březnovému silnému propadu na -17,4 bodu, což byl nejhorší výsledek za poslední dva roky. Důležitější ale bude Chicago Fed index (zveřejněn ve čtvrtek) a pak ostře sledovaný americký ISM index sentimentu nákupních manažerů z výrobního sektoru, který bude zveřejněn v pátek. U obou indexů se čeká mírné zlepšení. 

Česká koruna se dnes beze změny drží u EUR/CZK 27,43. 

Dnes zveřejněný údaj sentimentu maďarských spotřebitelů a podnikatelů ukazuje na zlepšení. Důvěra podnikatelů se v dubnu zvedla na 4,9 bodu, což je nejvyšší údaj za poslední 4 měsíce.  Spotřebitelská důvěra se zlepšila na -25 bodů oproti březnovým -25,8 b. 

Polský zlotý dnes v průběhu dne posiloval a přibližuje se k EUR/PLN 4,0. Maďarský forint se drží dnes těsně nad EUR/HUF 300. 

Cena ropy Brent se dnes drží stabilně u svého letošního maxima 63 USD za barel.

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.