Dnešní zasedání Euroskupiny s řeckými představiteli v Rize nepřineslo žádné zásadní rozhodnutí či ře

Dnešní zasedání Euroskupiny s řeckými představiteli v Rize nepřineslo žádné zásadní rozhodnutí či řešení

Dnešní zasedání Euroskupiny s řeckými představiteli v Rize nepřineslo žádné zásadní rozhodnutí či řešení.  Předseda Euroskupiny J. Dijsselbloem na zasedání řekl, že již jsou znát pozitivní náznaky k dosažení dohody, ale rozdíly jsou pořád viditelné a čas se krátí. Dále dodal, že „úplný a detailní seznam reforem je nutný“ ještě předtím, než dojde na vyplacení finančních prostředků. Řecký ministr financí Y. Varoufakis v Rize řekl, že k dohodě by se došlo rychleji, kdyby evropští věřitelé poskytli alespoň část zbývající finanční pomoci výměnou za užší seznam reforem. Tomuto vyjednávacímu kroku bylo ze strany Euroskupiny řečeno jasné ne. (zdroj Reuters) Další zasedání  Euroskupiny se uskuteční 11. května v Bruselu. 

Euro-dolar dnes fluktuoval mezi EUR/USD 1,09-1,08. Po zveřejnění výsledků jednání v Rize USD posílil k 1,083. 

Dnes zveřejněný německý Ifo index podnikatelské důvěry se v dubnu dostal se svými 108,6 body na nejvyšší úroveň za posledních 10 měsíců. Trh čekal zlepšení na 108,4 bodu oproti březnovým 107,9b. Ifo index očekávání německých podnikatelů se v dubnu oproti předchozímu měsíci snížil o 0,4 bodu na 103,5b., což je ale pořád druhá nejvyšší hodnota za necelý rok. Slušný výsledek Ifo indexu spolu se solidním výsledkem dubnového PMI indexu a zvedající se spotřebitelskou důvěrou potvrzují zlepšující se kondici německé ekonomiky ve druhém kvartálu. 

ČSÚ dnes zveřejnil konjunkturální průzkum podnikatelské a spotřebitelské důvěry v ČR. Podnikatelská důvěra se v dubnu zvýšila o 0,3 bodu na 11,9b. Naopak spotřebitelská důvěra se meziměsíčně snížila poprvé od loňského října na 2 body z předchozích 3,3 bodu. Spotřebitelská důvěra se ale i v dubnu pořád drží blízko svého historického maxima. 

Česká koruna se dnes drží u EUR/CZK 27,45. 

Cena (severomořské) ropy Brent dnes šplhala k letošnímu maximu na úrovni 63 dolarů za barel.

 

Daniela Milučká