Podle zdroje Bloomberg řecká vláda čeká od zítřejšího zasedání Euroskupiny v Rige pozitivní signál k

Podle zdroje Bloomberg řecká vláda čeká od zítřejšího zasedání Euroskupiny v Rige pozitivní signál k dosažení dohody

Podle zdroje Bloomberg řecká vláda čeká od zítřejšího zasedání Euroskupiny v Rige pozitivní signál k dosažení dohody. Připomeňme, že podle slov člena pracovního týmu Euroskupiny T. Wiesera Řecko zítra nepředloží nový seznam reforem.  Zajímavý proto bude nadcházející týden, kdy 29.4. bude opětovní zasedání ECB ohledně limitu a podmínek pro řecké banky v rámci ELA programu a taky 1.5., kdy Řecko musí splatit IMF 200 mil. eur (ale může splátku posunout do 4.5. kvůli svátku). (zdroj Reuters) 

Dnes zveřejněný index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně ve výrobním sektoru klesl v dubnu na 51,9 bodu oproti březnovému 11 měsíčnímu maximu 52,2b. Trh čekal o 0,7b vyšší hodnotu. Kompozitní PMI index v eurozóně klesl v dubnu z 54b na 53,5b. Slabší hodnota PMI indexu v eurozóně reflektuje slabší hodnoty v jádru eurozóny (Německo a Francie), které byly pod očekáváním trhů. 

PMI index v Německu ve výrobním sektoru klesl v dubnu na 51,9b bodu, což je o 1,1b pod konsenzem trhu, ale pořád je to druhý nejlepší výsledek za posledních 8 měsíců

Francouzské PMI kleslo oproti předchozímu údaji o 0,4 bodu na 48,4b. Trh čekal v mediánu zlepšení na 49,2b. Naopak důvěra ve výrobní sektor se ve Francii v dubnu zvedla na 101 bodu, což je o 1 bod nad očekávání trhu a také nejvyšší hodnota od loňského dubna. 

Dnes zveřejněný čínsky PMI index ve výrobním sektoru se v dubnu propadl na své 12 měsíční minimum na 49,2 bodu. Trh čekal v mediánu vyšších 49,6 bodu. 

Česká koruna se dnes bez výraznějšího pohybu držela u EUR/CZK 27,4. Euro-dolar kolísal kolem EUR/USD 1,072

Polský zlotý v průběhu dne oslaboval a přibližuje se k EUR/PLN 4,02. 

Cena ropy Brent je dnes stabilně u 60 USD za barel.

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.