Člen pracovního týmu Euroskupiny, T. Wieser, dnes řekl, že Řecko nepředstaví nový seznam reforem na

Člen pracovního týmu Euroskupiny, T. Wieser, dnes řekl, že Řecko nepředstaví nový seznam reforem na pátečním zasedání Euroskupiny

Člen pracovního týmu Euroskupiny, T. Wieser, dnes řekl, že Řecko nepředstaví nový seznam reforem na pátečním zasedání Euroskupiny, jak se doufalo. Podle předpovědí představitelů EU, Řecko nejspíš nedojde k dohodě s věřiteli před 30. červnem, kdy má vypršet prodloužení řecké finanční pomoci. Již včera řecký ministr financí Y. Varoufakis řekl, že Řecko dospěje k dohodě s věřiteli, ale to neznamená, že k ní dojde již na nejbližším zasedání Euroskupiny, které je naplánované na pátek. Připomeňme, že Řecko v únoru přislíbilo představit nový seznam reforem do konce dubna, aby mohlo uvolnit zbývajících 7,2 mld. eur. Varoufakis včera ještě dodal, že již jsou znát jasné znaky „konvergence“ v dohodě s věřiteli. 

Euro-dolar dnes dotahoval k EUR/USD 1,08. Odpoledne se nachází u EUR/USD 1,072. 

Polský zlotý v průběhu dnešního dne oslaboval až k EUR/PLN 4,00, u které se drží i odpoledne. Vzhledem k výraznému apreciačnímu trendu, který provázel všechny regionální měny od začátku roku, upravila RBI svoji prognózu na červnový kurz zlotého na EUR/PLN 4,05. Pro druhou polovinu roku 2015 čeká i nadále RBI oslabení zlotého k EUR/PLN 4,15. 

Maďarský forint dnes také oslabil a odpoledne kolísá kolem EUR/HUF 300. RBI v případě Maďarské národní banky čeká další snížení sazeb až na 1,5 %. 

Česká koruna je dnes bez většího pohybu u EUR/CZK 27,42

Ropa Brent dnes zlevnila o zhruba dolar k 59 USD za barel.

Daniela Milučká