Člen bankovní rady ČNB J. Rusnok řekl pro Lidové noviny, že ČNB by mohla prodloužit trvání kurzovníc

Člen bankovní rady ČNB J. Rusnok řekl pro Lidové noviny, že ČNB by mohla prodloužit trvání kurzovních intervencí

Guvernér ČNB M. Singer na dnešním fóru uvedl, že debaty ohledně kurzu koruny v rámci mechanizmu ERM2 (před přijetím eura) považuje za předčasné. (zdroj Bloomberg) 

Člen bankovní rady ČNB J. Rusnok řekl pro Lidové noviny, že ČNB by mohla prodloužit trvání kurzovních intervencí, pokud to česká ekonomika bude potřebovat. Dále zopakoval, že ČNB bude držet současný kurzovní režim alespoň do druhé poloviny příštího roku. Rusnok také nesouhlasil se včerejším výrokem českého prezidenta M. Zemana, že kurzové intervence oddálily potencionální přijetí eura. Ohledně otázky přijetí eura ČR Rusnok uvedl, že odhadované datum přijetí eura 2020 považuje za „příliš optimistický“ a nečeká, že by ČR přešla z koruny na euro ještě nějakou delší dobu. 

Česká koruna se dnes drží u EUR/CZK 27,42. Euro-dolar se nachází poblíž EUR/USD 1,07. 

Maďarská centrální banka dnes přesně podle očekávání snížila hlavní úrokovou míru na 1,80 % oproti předešlým 1,95 %. Jedná se o druhé snížení sazby v tomto roce. 

Regionální měny dnes zastavily včerejší posilování. Polský zlotý se odpoledne drží u EUR/PLN 3,98. Maďarský forint dnes kolísá kolem EUR/HUF 298. 

Dnes zveřejněn ZEW index očekávání německých investorů v dubnu klesl poprvé za 6 měsíců z březnových 54,8 bodu na 53,3 bodu. Trh čekal zlepšení na 55,3b. ZEW index nemá tak dobrou předpovídající schopnost. Mnohem sledovanější bude v pátek zveřejněný Ifo index, kde se čeká zlepšení. 

Včera zveřejněný Chicago Fed index ekonomické aktivity se v březnu propadl na -0,42bodu, což je nejslabší hodnota od ledna 2014. Trh čekal růst +0,10b oproti únorovým -0,11b. 

Cena ropy Brent se dnes nachází bez větší změny lehce nad 60 USD za barel.

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.