Dnes zveřejněný údaj cen průmyslových výrobců (PPI index) v ČR ukázal, že se únorové zdražení ropy j

Dnes zveřejněný údaj cen průmyslových výrobců (PPI index) v ČR ukázal, že se únorové zdražení ropy již promítá do cen českých výrobců

Na dnešním exportním fóru vice-guvernér ČNB M. Hampl uvedl, že posun stávajícího kurzovního závazku k slabším hodnotám není potřebný v této chvíli, i když pravděpodobnost k tomuto kroku vzrostla. Připomeňme, že hodnota kurzovního závazku je nyní EUR/CZK 27,0. Vice-guvernér dále uvedl, že inflace zůstane nízká do první poloviny 2016 kvůli nízkým cenám ropy. ČNB na posledním zasedání bankovní rady řekla, že kromě kurzu mohou být použity i další nekonvenční monetární nástroje. To vyvolalo spekulace o možnosti snížení úrokových sazeb do negativního teritoria. M. Hampl dnes řekl, že nástroj negativních sazeb by byl pro něj poslední volbou. 
  
Dnes zveřejněný údaj cen průmyslových výrobců (PPI index) v ČR ukázal, že se únorové zdražení ropy již promítá do cen českých výrobců. Po půl roku poklesů vzrostly ceny výrobců o 0,5 % m/m. My jsme čekali růst 0,3 % m/m a trh v mediánu jenom 0,1 % m/m. Nebýt ropy, ceny v průmyslu by byly meziměsíčně beze změny. Teprve ve čtvrtém čtvrtletí čekáme, že by se meziroční míra deflace v průmyslu zmírnila pod 2 %. 
  
Česká koruna na dnes zveřejněný PPI index nijak nereagovala a odpoledne se drží lehce pod EUR/CZK 27,5. Naše prognóza počítá v červnu s kurzem EUR/CZK 27,8. 
  
Evropské akciové trhy dnes navázaly na včerejší pokles. Německý akciový index DAX klesl pod hranici 12 000b. 

Dnes zveřejněná inflace v eurozóně v březnu rostla meziměsíčně přesně podle odhadů tempem 1,1 % oproti únorovým 0,6 % m/m. 
  
Dolar dnes opět oslaboval a již se přibližuje k hranici EUR/USD 1,085. 
  
Regionální měny zastavily své včerejší oslabování. Polský zlotý se dnes drží poblíž EUR/PLN 4,03 a maďarský forint lehce nad EUR/HUF 301. 

Cena ropy Brent se dnes drží bez významnější změny u 61 USD/barel.

 

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.