Regionální měny dnes oslabovaly

Regionální měny dnes oslabovaly

Včerejší zasedání Evropské centrální banky nepřineslo žádné změny v současném nastavení úrokových sazeb ani stávajících programů ECB. Prezident ECB M. Draghi na včerejší tiskové konferenci vyvrátil domněnky o možném dřívějším ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE). Oficiální ukončení QE programu je i nadále září 2016. Také plánovaný objem nákupů, 60 mld. eur měsíčně, se nemění. Ohledně makroekonomického vývoje zemí eurozóny M. Draghi uvedl, že ECB očekává zvedání inflace ke konci roku a další růst v 2016 a 2017. Nad myšlenkou defaultu Řecka se Draghi „nechtěl zamýšlet“. 

Zasedání ECB a slova M. Draghiho neměly na trhy výraznější vliv. Euro-dolar dnes kolísal poblíž EUR/USD 1,07

Polská centrální banka (NBP) na včerejším zasedání ponechala svou hlavní úrokovou sazbu beze změny na 1,5 %. RBI nečeká, že by došlo k změně polských úrokových sazeb dřív než ve druhé polovině roku 2016. 

Regionální měny dnes oslabovaly. Polský zlotý se dostal k hranici EUR/PLN 4,03. Maďarský forint oslabil nad EUR/HUF 300. Česká koruna se přibližovala k hranici EUR/CZK 27,5. Naše prognóza na červen počítá s oslabením koruny k EUR/CZK 27,8. 

Dnes odpoledne bude zveřejněn Fed index sentimentu Filadelfských výrobců za duben. Trh čeká lehký nárůst na 6 bodů oproti březnovým 5 bodem. Naopak včera zveřejněný NY Fed index v dubnu zklamal, když se propadl na -1,19 bodu oproti březnovým +6,9b. Odhady trhu byly v rozmezí 3 až 12 bodů. Detailnější pohled na index naznačuje, že o dubnový propad se přičinil pokles nových objednávek (pokles -6b oproti březnovým -2,4b). 

Cena ropy Brent dnes poskočila k 62 USD/barel oproti včerejším 57,5 USD/barel.

 

Daniela Milučká

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.