Pozornost dnes směruje do Frankfurtu na měnové zasedání

Pozornost dnes směruje do Frankfurtu na měnové zasedání

Pozornost dnes směruje do Frankfurtu na měnové zasedání. ECB. Prezident ECB M. Draghi by se mohl na tiskové konferenci vyjádřit ke kvantitativnímu programu (QE) ECB, kde ECB přislíbila nakupovat 60 mld. eur za měsíc v bondech. Dá se očekávat i otázka ohledně ukončení programu QE. Oficiálně se plánuje září 2016, ale již zazněly hlasy i z řad ECB ohledně dřívějšího ukončení programu, pokud inflace bude na cestě ke 2 % inflačnímu cíli. Tématem také mohou být současné negativní výnosy evropských bondů. Výnos 5letého německého dluhopisu je u -0,15 %. Otázka na finanční pomoc ECB pro řecké banky v rámci programu ELA (Emergency Liquidity Assistance) se také může objevit mezi dotazy. Po posledním navýšení o 1,2 mld. eur je stávající limit pro řecké banky v rámci ELA programu 73,2 mld. eur. 

Ve včera zveřejněné prezentaci na stránkách ČNB autor Tomáš Holub zopakoval, že ČNB je připravena v případě potřeby posunout kurzovní závazek a že pravděpodobnost tohoto kroku se zvýšila oproti minulému zasedání bankovní rady. Dále uvedl, že ČNB je „ochotná tolerovat dočasný pohyb inflace blízko nuly, nebo i lehce pod ní“. Připomeňme, že zmiňovaný kurzový závazek zůstává v současnosti hlavním nástrojem ČNB, ale na posledním zasedání ČNB se probírala možnost využití dalších nekonvenčních nástrojů. Zde tedy může dojít k překvapení, zejména pokud dojde k tlakům na posílení koruny. Naše prognóza EUR/CZK na červen zůstává 27,80. 

Euro dnes oslabovalo ze včerejších EUR/USD 1,07 k EUR/USD 1,06. Česká koruna dnes opět oslabovala a dostala se k EUR/CZK 27,4. 

Včera zveřejněné maloobchodní tržby v USA za březen byly lehce pod odhadem. Meziměsíčně rostly tržby tempem 0,9 %. Bez aut vykázaly růst 0,4 % m/m. Trh čekal meziměsíční růst 1,1 % a 0,7 % m/m bez aut. 

Dnes zveřejněno tempo růstu HDP v Číně za první kvartál potvrzuje zpomalení čínské ekonomiky v Q1 2015. Meziročně rostlo čínské HDP 7,0 % a mezikvartálně 1,3 %. RBI proto i nadále čeká monetární uvolnění v podobě dalšího snížení úrokové sazby v tomto kvartálu.

Daniela Milučká, Michal Brožka 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.