Všechny oči dnes směrují na měnově-politické zasedání Fedu

Všechny oči dnes směrují na měnově-politické zasedání Fedu

Všechny oči dnes směrují na měnově-politické zasedání Fedu. Čeká se, zda se nápověda ohledně zvednutí amerických úrokových sazeb -  v podobě slova „patient“- objeví v projevu prezidentky Fedu, J. Yellenové. RBI, stejně jako valná většina trhu, sází na vypuštění tohoto slova. Připomeňme, že zahrnutí tohoto slovíčka by znamenalo, že Fed v nejbližších 2 zasedáních nezvýší úrokové sazby. Efekt dopadu zvýšení úrokových sazeb by se ale v americké ekonomice měl dostavit až po 1,5 až 2 roku. 

Dolar dnes vyčkával na výsledky zasedání Fedu u EUR/USD 1,060. 

Německý index DAX i dnes pokračoval ve včerejším poklesu a přibližuje se k hranici 11900bodů. 

Viceguvernér ČNB Tomšík uvedl, že nelze očekávat skokové posílení kurzu koruny EUR/CZK po opuštění intervenčního režimu. Pokud by ale přece jen došlo k prudkému zhodnocení koruny, které by nebylo konzistentní s ekonomickými fundamenty, je ČNB připravena zasáhnout pomocí intervencí, dodal Tomšík. J. Rusnok zase včera uvedl, že česká ekonomika v současné době nepotřebuje posunout stávající limit EUR/CZK 27,00 na slabší úroveň  a ČNB je připravena hájit tento limit vzhledem k současnému posilování koruny. Česká koruna se odpoledne šplhala zpátky ke EUR/CZK 27,3 z ranních EUR/CZK 27,2. 

Podle nejnovější zprávy OPECu (Monthly Oil Market Report) se v roce 2015 čeká mírný nárůst světové poptávky po ropě o zhruba 1,3 % oproti roku 2014 na 92,37 milionů barelů denně (mb/d). U světové nabídky se odhaduje meziroční růst o 0,1 % na 92,38 (z čehož 63,18 mb/d od nečlenů OPECu a 29,2mb/d od OPECu). Produkce ropy v Rusku by měla v roce 2015 zaznamenat pokles o 60tisíc barelů za den (tb/d). OPEC se prozatím pořád drží své strategie nesnižovat stávající objem těžby ropy. Další zasedání OPECu se uskuteční v červnu. 

RBI čeká pro konec roku 2015 cenu ropy Brent na 68 USD/barel (a 64 USD/barel WTI). Výhled RBI na cenu Brentu na rok 2016 činí v průměru 77 USD/barel a 85 USD/barel pro 2017. Cena ropy Brent se dnes drží u 52 USD/barel.

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.