ZEW index očekávání investorů se v Německu v březnu zvýšil na 54,8 bodu

ZEW index očekávání investorů se v Německu v březnu zvýšil na 54,8 bodu

ZEW index očekávání investorů se v Německu v březnu zvýšil na 54,8 bodu z předešlých 53b, což bylo ale to výrazně pod odhady trhu (59,4 bodu) a to zejména kvůli přetrvávající nejistotě o osudu Řecka. Německý DAX včera prudce klesl k hranici 12000 bodů. 

Finální údaj za únor potvrdil inflaci v Eurozóně -0,3 % meziročně a +0,7 % r/r u jádrové inflace. Meziroční tempo růstu zaměstnanosti zůstalo v 4Q 2014 na nízkých 0,9 %. 

Počet zahájených staveb v USA se v únoru meziměsíčně propadl nejvíc za poslední 4 roky o 17 % na 897 tis. (odhadoval se pokles -2,4 %). Za tímto značným propadem stojí především neobvykle tuhá zima a silné sněhové bouřky, které letos postihly Ameriku. Nárůst stavebních povolení o 3 % m/m však signalizuje, že prudký pokles počtu zahájených staveb je výsledkem zlého počasí a bude mít jen krátkodobý efekt. 

Do středobodu pozornosti se dostává zítřejší měnově-politické zasedání Fedu. Pozorně se bude sledovat formulace vět ve vyjádření prezidentky Fedu, J. Yellenové, a konkrétně, jestli Yellenová vzpomene slovíčko „patient“ ve spojení se zvyšováním úrokových sazeb Fedu. RBI, podobně jako 90% analytiků v Bloomberg průzkumu, očekává, že k opomenutí tohoto „zázračného“ slovíčka zítra opravdu dojde. Rozhodnutí bude ale velice těsné. 

Euro/dolar se dnes zvedal ze včerejších EUR/USD 1,056 k dnešním EUR/USD 1,061. 

Česká koruna dnes také zaznamenala pohyb, když posílila těsně pod EUR/CZK 27,2. Nečekáme však, že by ČNB i přes současné posilování koruny posunula v nejbližší době stávající fixní hranici EUR/CZK 27,00. Na červen 2015 i nadále odhadujeme EUR/CZK 27,8. 

Ropa Brent dnes opět klesá a sklouzává k 52 USD/barel.

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.