Tento týden bude však největší událostí středeční měnově-politické zasedání Fedu

Tento týden bude však největší událostí středeční měnově-politické zasedání Fedu

Běžný účet platební bilance v ČR vykázal v lednu rekordní přebytek ve výši 33,58 miliard korun. Velmi optimistická očekávání trhu (Bloomberg průzkum) na 26 miliardový přebytek tak byla hladce pokořena. V letošním roce počítáme s dalším přebytkem běžného účtu. 
  
Ceny českých průmyslových výrobců v únoru zaznamenaly pokles o 0,1 % meziměsíčně. My jsme čekali nárůst o 0,3% m/m mimojiné kvůli únorovému růstu cen ropy na světových trzích. Meziroční sestup cen v průmyslu se prohloubil na -3,6 % z lednové hodnoty -3,5 %. O následujícím vývoji cen průmyslových výrobců bude rozhodovat jak pohyb cen ropy, tak kurz koruny vůči dolaru. 
  
Tento týden bude však největší událostí středeční měnově-politické zasedání Fedu. RBI čeká, že Fed vypustí slovíčko "patience" (trpělivost) ze slovníku - tzn. indikace zvýšení sazeb na polovinu roku a další podpora pro dolar - rozhodnutí ale bude zřejmě těsné, takže se může dostavit i opačný efekt. 
  
Ceny ropy Brent i WTI dnes pokračovaly v pátečním poklesu. Brent klesl k 53 USD/barel a WTI se začíná přibližovat k svému šestiletému minimu (viz.graf, zdroj Bloomberg, Macrobond). 

Česká koruna dnes odpoledne trochu oslabila vůči euru zpátky k EUR/CZK 27,3. Koruna zatím v tomto roku posílila o 1,2 procenta vůči euru. Člen bankovní rady ČNB L. Lízal se však dnes vyjádřil, že posun hranice EUR/CZK kurzu směrem k slabší koruně by byl v současné době kontraproduktivní.

Daniela Milučká 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.