Dnes zveřejněný americký PPI index za únor již čtvrtým měsícem klesl o 0,5 %

Dnes zveřejněný americký PPI index za únor již čtvrtým měsícem klesl o 0,5 %

Maloobchodní tržby včetně prodeje aut v ČR v lednu meziročně vzrostly o 6,4 %. Náš odhad počítal s mírnějším růstem, 3 % (trh 3,6 %). Tržby bez prodeje aut vzrostly o 5,5 % r/r. V maloobchodních tržbách i v lednu přetrval trend výrazného růstu prodeje přes internet. Zajímavý je fakt, že k jedinému poklesu prodeje tržeb došlo u oblečení – nabídka lednových výprodejů evidentně české spotřebitele moc nezaujala. 
  
Také lednový průmysl překonal očekávání trhu, když si po sezónním očištění včetně jednoho chybějícího dne připsal 5,5 % v porovnání s lednem 2014. Za výrazným růstem stojí opět produkce aut a náhradních dílů. Předstihové indikátory naznačují další růst průmyslu, ale ne jeho akceleraci. Také nové objednávky (růst jen o 1,1 % meziročně) varují před přílišným optimismem. 
  
Běžný účet platební bilance ČR podle aktuálních informací ČNB dosáhl ve 4Q 2014 přebytku 5 mld. Kč, za celý rok činil výsledek neuvěřitelných +26,1 mld. Kč. Jedná se o první celoroční přebytek  v historii samostatné republiky. 
  
Česká koruna na lednové údaje z maloobchodu a průmyslu reagovala mírnějším posílením k EUR/CZK 27,26 z ranních EUR/CZK27,29. Odpoledne se vrací zpátky.  Dopomohly ji k tomu slova viceguvernéra ČNB M. Hampla, který říká, že spíše než o termínu exitu bychom měli přemýšlet o podržení kurzového závazku delší dobu. 
Řada další makroekonomických dat pro Českou republiku vyjde v pondělí. U indexu cen průmyslových výrobců (PPI index) za únor očekáváme meziměsíční nárůst 0,3 % a meziroční pokles -3,2 % (medián trhu je trochu pesimističtější 0,0 % m/m a -3,5 %r/r). U běžného účtu platební bilance v lednu odhadujeme přebytek 17,0 mld. Kč, zatímco trh je optimističtější a čeká 28 mld. Kč.
  
Dnes zveřejněný americký PPI index za únor již čtvrtým měsícem klesl o 0,5 % m/m (z předchozích -0,8 %), zatímco trh doufal v nárůst 0,3 % m/m. V porovnání s únorem loňského roku klesly ceny průmyslových výrobců o 0,6 % 
  
Dolar dnes fluktuoval mezi EUR/USD 1,062 a EUR/USD 1,057. 
  
V Polsku přetrvává  deflace spotřebitelských cen – meziměsíčně došlo k poklesu cen o 0,1 % a meziročně -1,6 %, což bylo lehce pod odhady trhu 0,0 % m/m a -1,3 %r/r  (RBI odhad 0,0 % m/m -1,4 % r/r). 
  
Odpoledne bude zveřejněn předběžný údaj Michiganského indexu spotřebitelské důvěry, kde se očekává téměř nepatrný nárůst na 95,5b z předešlých 95,4b. 

Ropa Brent dnes smazala včerejší dvou-dolarový nárůst ceny a vrátila se zpátky k 56 USD/barel.

 

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.