Maloobchod v USA se v únoru překvapivě propadl o 0,6 % meziměsíčně

Maloobchod v USA se v únoru překvapivě propadl o 0,6 % meziměsíčně

Maloobchod v USA se v únoru překvapivě propadl o 0,6 % meziměsíčně (trh čekal +0,3 %, RBI -0,1 %). Bez automobilů a vlivu poklesu cen ropy je meziměsíční pokles maloobchodu 0,2 %. Významnou roli v propadu hrál i fakt, že únor byl historicky nejstudenější měsíc na severo-východu a středo-západu Ameriky. 
  
Průmyslová produkce v Eurozóně v lednu meziměsíčně zpomalila o 0,1 %, zatímco v porovnání se stejným měsícem minulého roku zrychlila o 1,2 %. Meziměsíční zpomalení evropské produkce pod očekávání trhu však nemusíme brát jako velké zklamání - pozitivní efekt slabého eura a zlepšujícího se sentimentu by se časem měl odrazit i v číslech. 
  
Německá (finální) inflace za únor rostla meziměsíčně o 0,9 % a meziročně o 0,1 %. 
  
ECB navýšila likviditní pomoc pro řecké banky o 600 miliónů EUR na 69,4 miliardy eur dle interních zdrojů Bloombergu. 
  
Tento-měsíční pád eura zastavila hranice EUR/USD 1,050, od které se dnes svižně odrazil a vrací se k EUR/USD 1,065. Zatím nejsou žádné konkrétní informace, které by vysvětlily tuto reakci. Spekulace však směrují k zasedání Fedu příští týden a jeho potencionální možnosti zvýšit úrokové sazby poprvé od prosince 2008. 
  
Česká koruna se dopoledne držela u EUR/CZK 27,26. Zítra bude zveřejněna i řada dat pro Českou republiku. U průmyslové produkce čekáme v lednu meziroční nárůst o 2,2 % (medián trhu je 2,5 %). Náš odhad pro maloobchodní prodej v lednu činí 3 %, zatímco trh je o něco optimističtější. Obě čísla jsou negativně ovlivněna chybějícím jedním pracovním dnem. Navíc po silných přírůstcích v předchozích měsících lze očekávat mírné utlumení růstu. 
  
Nečekané překvapení dnes připravila i ropa Brent, která zdražila o necelé 2 dolary k 58 USD/barel. Brent-WTI spread se tak znovu prohloubil k 9 dolarům oproti včerejšímu 8,1 USD/barel (viz.graf).  Za pohyb ve spreadu mezi Brentem a WTI můžou být podle spekulací trhu změny v objemu objednávek u nějvětších odběratelů Brentu.

 

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.