V důsledku spuštění programu kvantitativního uvolňování ECB výnosy evropských dluhopisů i dnes nadál

V důsledku spuštění programu kvantitativního uvolňování ECB výnosy evropských dluhopisů i dnes nadále klesají

Euro/dolar si dnes ráno vyhlédl novou hranici k zdolání, EUR/USD 1,06 a úspěšně ji pokořil
  
Růst průměrné reálné mzdy v ČR ve 4Q 2014 zrychlil meziroční tempo na 1,8 % z předchozího tempa 1,2 %. Náš odhad počítal s růstem o 2,1 % a trh s 2,4 %. Nominálně mzdy vzrostly o 2,3 %. Průměrná mzda meziročně vzrostla o 609 Kč na 27 200 Kč. Vzhledem k příznivému vývoji české ekonomiky počítáme pro rok 2015 s mírným zrychlením růstu mezd na 2,8 % nominálně. Celková zaměstnanost v 4Q 2014 dosáhla nejvyšší úrovně od vzniku České republiky - rekordních 69,8 %. 
  
Vice -guvernér ČNB, V. Tomšík, včera připomněl, že čím blíže se koruna nachází EUR/CZK 27,0, tím více se zvyšuje šance na reakci ČNB. ČNB je tedy odhodlána ještě dlouhou dobu korunu pod EUR/CZK 27,0 nepustit.  Naše prognóza na červen EUR/CZK 27,80 se nemění. Česká koruna dnes mírně oslabovala k EUR/CZK 27,3. 
  
V důsledku spuštění programu kvantitativního uvolňování ECB výnosy evropských dluhopisů i dnes nadále klesají a lámou historické hranice (viz. Tabulka, zdroj: Bloomberg). Euro tento měsíc oslabilo o téměř 5% a je nyní nejslabší za posledních 12 let. 

Průmyslová produkce v Spojeném království v lednu meziměsíčně klesla o 0,1 % (čekalo se +0,2 %) a meziročně rostla o 1,3 % (z prosincových 0,5 %). V Americe se počet MBA žádostí o hypotéky v prvním březnovém týdnu snížil o 1,3 % oproti +0,1 % z předchozího týdne. 

Ropa Brent se svým včerejším poklesem dostala k 56 USD/barel a dnes se drží u této hranice. WTI-Brent spread se tak viditelně srovnává na cca 8 dolarů.

 

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.