Na včerejších jednáních Řecka s ECB, řecký ministr financí, Y.Varoufakis, souhlasil se zpřístupněním

Na včerejších jednáních Řecka s ECB, řecký ministr financí, Y.Varoufakis, souhlasil se zpřístupněním řeckých účetních knih expertům z MMF

Na včerejších intenzivních jednání Řecka s ECB, řecký ministr financí, Y.Varoufakis, souhlasil se zpřístupněním řeckých účetních knih a přislíbil poskytnout „všechny potřebná data“expertům z MMF, ECB a Evropské Komise. Ve středu by se tedy techničtí experti měli vrátit do Atén, aby přezkoumali stávající finanční situaci Řecka. 

Současně s aténskou technickou návštěvou budou ve středu probíhat i další jednání Řecka s věřiteli v Bruselu. V této fázi jednání půjde do tuhého – Řecko bude muset poprvé konkretizovat technické detaily, aby mohlo obdržet dohodnutou finanční půjčku. Podle slov předsedy Euroskupiny, J. Dijsselbloema, se totiž z navrhovaných řeckých reforem z konce února „zatím moc neuskutečnilo“. 

Dnes příjemně překvapila Čína svým nečekaným zrychlením meziroční míry inflace v únoru z 0,8 % na 1,4% (čekalo se 1,0 %) a to i díky vstupu do nového čínského roku. V čase velkolepých oslav významného svátku Číny totiž výrazně vzrostly ceny potravin a cestovních nákladů, což se následně odrazilo v únorové inflaci. 

V USA dnes vyšel index optimismu malých podniků (NFIB index). Jeho únorová hodnota je 98b, což je o 0,9b pod očekávání a o 0,1b lépe než předchozí měsíc. Odpoledne budou zveřejněny údaje amerických velkoobchodních zásob za leden. Očekává se meziměsíční pokles o 0,1 %. 

Dnes zveřejněná průmyslová výroba ve Francii v lednu rostla o 0,4 % (m/m) a 0,6 % (r/r). Čekal se pokles o 0,3 % meziměsíčně a nárůst o 0,4 % meziročně. 

Euro/dolar pokračoval i dnes ve svém výrazném poklesu a přelomil hranici EUR/USD 1,075. Také výnosy evropských dluhopisů dnes pokračovaly ve včerejších poklesech – německý 5letý dluhopis klesl na -0,115 % a 10letý na historických 0,255%, italský 10letý na 1,237 %. 

Česká koruna dnes bez větších změn u EUR/CZK 27,27. 

Ropa Brent se dnes již pátým dnem klesá a sklouzává k 57 USD/barel.

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.