Proč Andrej Babiš tak moc stojí o elektronickou evidenci tržeb?

Proč Andrej Babiš tak moc stojí o elektronickou evidenci tržeb?

Když jsem se před čtyřmi, pěti týdny seznámil s plným zněním návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb (dále již s dovolením jen EET), vyvodil jsem z toho, že tým ministerstva financí, který to připravoval, odvedl hodně špatnou práci a že jim to asi ministr Babiš, jako zkušený manažer, spočítá. Za naši asociaci jsme zpracovali hodnocení návrhu o EET, vydali jsme Vyjádření a Zprávu APM. Pořád pod dojmem toho, že ti lidé z MFČR odvedli špatnou práci.

Postupně jsme začali sbírat více a více informací. O Chorvatsku, o stavu výběru daní u nás, o porovnání naší šedé ekonomiky s šedou ekonomikou jiných evropských zemí, o tom, kdo má v Evropě EET a kdo ne, o tom, jak se rozhodovali a rozhodli Rakušané a Němci,… a začal u nás převažovat dojem, že jsme lidem z ministerstva financí trochu křivdili. Oni možná neodvedli špatnou práci. Zdá se, že naopak odvedli tu nejlepší možnou práci, kterou odvést mohli. Vaří totiž z vody a Andrej Babiš po nich nemůže chtít lepší výkon. Andrej Babiš a jeho postoj k EET je velmi pravděpodobně příčinou toho stavu. Zdá se už být zřejmé, že náš ministr financí Andrej Babiš se snaží prosadit něco, co nemá rozumný základ, k čemu nejsou dostatečné argumenty a podklady. Všechny jeho důvody ve prospěch zavedení EET se dají snadno vyvrátit, ale on na to nereaguje a jen opakuje dokola totéž a snaží se zmást veřejnost.

Proč to dělá? Těžko říct. Mnozí spekulují o tom, že nemá rád živnostníky a že jim chce ztrpčovat život, aby přestali podnikat a konkurovat těm velkým, na které Andrej Babiš sází. Nevím, přece nejsme v Rusku, ne? Přesto však stojí za to si říct znovu, proč nemá být zákon o EET zaveden:

 

Stát dokáže vybírat daně i bez EET

 

Zvýšenou aktivitou a lepší prací Finanční správy může stát ročně vybírat o několik miliard DPH více. Potvrdil to sám ministr Babiš, když 3. 3. 2015 na konferenci o EET prohlásil, že jen za leden tohoto roku vybrala Finanční správa jen v Praze na daních o 300milionů více.

 

Ročně plánuje MFČR utratit navíc 250 milionů za další kontroly v souvislosti s EET

 

Ministr Babiš plánuje, že provoz systému EET bude stát asi 250milionů ročně, a že přijme 80 celníků a 200 úředníků finančních úřadů. Ti pak mají vykonat v zájmu EET 30000 kontrol ročně. Když už teď vybírá měsíčně ministerstvo financí o 300milonů více na daních, kolik by to dělalo s takovou obrovskou finanční i personální podporou?

 

Vybudování systému bude korupčním rizikem

 

Z výše uvedeného vyplývá, že všechny náklady, prý 317 milionů na zavedení systému jsou zcela zbytečné. ANO, tolik má stát vybudování systému EET (náklady na provoz v to nejsou počítány). Ministr Babiš na již zmíněné konferenci prohlásil, že nedokázali za rok nakoupit 6000 počítačů. Jak si s takovým aparátem troufá na zakázku za 317 milionů?

 

Chorvatsko je pro nás příkladem – špatným

 

V Chorvatsku se výběr daní nezvýšil. V Chorvatsku je v systému evidováno pouze 74000 podnikatelů, když u nás jich má být více než 600000. Ministr, který systém v Chorvatsku k 1. 1. 2013 zavedl, byl v květnu 2014 odvolán a v červnu 2014 vyloučen ze socialistické strany.

Dalo by se pokračovat a pokračovat, ale ministr Babiš nechce slyšet argumenty. On chce zákon o elektronické evidenci daní.

 

Vše se dá shrnout do jednoduchého vyjádření:

 

Narovnání výběru daní je potřebné, ale elektronická evidence tržeb je zbytečná, ba nebezpečná. Ať dělají úřady, co mají dělat, ať stíhají skutečné delikventy a nezatěžují všechny podnikatele.

Stát nesmí přenášet svou práci a odpovědnost na občany a firmy.

 

Stát je tady pro nás, ne my pro něj.

 

Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů