ECB dnes podle očekávání ponechala hlavní úrokové sazby nezměněny

ECB dnes podle očekávání ponechala hlavní úrokové sazby nezměněny

ECB dnes podle očekávání ponechala hlavní úrokové sazby nezměněny na jejich historicky nejnižších hodnotách. 

S větším napětím se ale čeká na odpolední tiskovou konferenci prezidenta ECB M. Draghiho. Draghi by měl zveřejnit další detaily k programu kvantitativního uvolňování (QE) ve výši 1,1 mld. eur v 15:30. 
Draghi již uvedl, že program QE začne 9.3.2015 a bude trvat, dokud inflace nebude na „udržitelné cestě k 2 %“. Zveřejněn bude i nový ekonomický výhled ECB až do roku 2017. 

Britská centrální banka (BoE) na dnešním zasedání také ponechala úrokové sazby beze změny, na 0,5%.  BoE již sedmým rokem drží sazby na rekordně nízkých hodnotách a evidentně nespěchá s jejich zvyšováním kvůli jejich inflaci „pod cílem“. 

Na americkém trhu práce přibylo v posledním únorovém týdnu 320 tis. nezaměstnaných, což je o 7 tis. více než v předchozím týdnu. Zajímavější však budou zítřejší hodnoty z trhu práce (nezaměstnanost a non-farm payrolls), kde se u obou čeká mírný pokles. Únorová míra nezaměstnanosti se odhaduje na 5,6 %. 
Odpoledne bude zveřejněna hodnota lednových továrních objednávek v USA. Čeká se jejich první nárůst za posledních 5 měsíců (o 0,2 % m/m). 

Kurz EUR/USD průběhu dneška nadále klesal a v prolomil 11-letou hranici 1,104 EUR/USD. Odpoledne však prudce reagoval skokem k EUR/USD 1,111 kvůli zprávám z tiskové konference Draghi-ho. V nejbližší době ho ještě významně může ovlivnit zasedání Fedu (18.3.). Pokud Fed vypustí ze svého projevu slovíčko „patient“, naznačí tím reálnou možnost zvednout úrokové sazby, což může podpořit dolar. 

Česká koruna se dnes přibližovala k EUR/CZK 27,40 v důsledku značného oslabování eura. 

Ropa Brent dnes atakovala 61dolarovou hranici. Odpoledne se však ustálila u 60,4 USD/barel. Rozdíl cen mezi WTI-Brent byl dnes nejnižší od 20. února, -9,02 USD/barel.

 

Daniela Milučká 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.