Je nerealistické očekávat ukončení rusko-ukrajinského konfliktu

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se zvýšily v červenci meziměsíčně o 22,6 %.

Koruna se dnes obchodovala mírně nad EUR/CZK 27,80, euro okolo EUR/USD 1,320. 

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby se zvýšily v červenci meziměsíčně o 22,6 %. Čekal se růst jen o 7,5 % m/m (RBI 18,0 % m/m). Takto prudký růst lze připsat na vrub zejména objednávkám z Boeingu, což je pravděpodobně jednorázová záležitost. Po očištění o objednávky ze sektoru dopravy objednávky naopak poklesly o 0,8 % m/m. Čekal se jejich mírný růst. Na červencový výsledek objednávek se pěkně dívá, ale pravděpodobně se jedná jen o jednorázovou záležitost. Příští měsíc bychom mohli vidět podobně prudký pokles. 

Ukrajinský prezident Porošenko včera rozpustil ukrajinský parlament. Předčasné volby by se měly konat 26. října. Porošenko se dnes v Minsku setká s ruským prezidentem Putinem. Summit se koná v době zvýšeného napětí na Rusko-Ukrajinské hranici – např. dnes údajně napadly ruské helikoptéry ukrajinskou pohraniční stráž. Je nerealistické očekávat od této schůzky ukončení rusko-ukrajinského konfliktu, ale určité uklidnění situace by přinést mohla. 

Maďarská centrální banka dnes ponechala svoji hlavní sazbu beze změny na 2,10 % a po dvou letech skončila cyklus snižování sazeb. Cyklus snižování sazeb začal v červenci 2012, kdy hlavní sazba činila 7,00 % a během cyklu byla snížena téměř o 500 bazických bodů. Banka podle svého vyjádření bude držet hlavní sazbu na úrovni 2,10 % po dlouhou dobu, aby podpořila růst. Václav Franče 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.