Koruna dnes posílila na EUR/CZK 27,80

Koruna dnes posílila na EUR/CZK 27,80 z ranní otevírací úrovně EUR/CZK 27,88. Oproti úterku je tak nyní o více než 20 haléřů silnější.

Koruna dnes posílila na EUR/CZK 27,80 z ranní otevírací úrovně EUR/CZK 27,88. Oproti úterku je tak nyní o více než 20 haléřů silnější.

Záznam ze zasedání FEDu ukázal, že většinové mínění v FOMC (Komise pro operace na volném trhu) se posunulo. Bylo zdůrazněno, že trh práce se oživuje rychleji, než se očekávalo a že trh práce se nachází blíže stavu plné zaměstnanosti, než ukazovaly předchozí predikce. Většina FOMC ale zatím není ochotna měnit plán postupného zvyšování sazeb. Stále tedy platí, že první zvýšení sazeb by podle FEDu mělo přijít v polovině příštího roku, tedy téměř za rok. RBI je toho názoru, že dříve či později přinutí rychle rostoucí americká ekonomika a zlepšující se trh práce většinu FOMC změnit názor a posunout první zvýšení sazeb na první čtvrtletí příštího roku. Dolar po publikaci záznamu posílil z EUR/USD 1,329 na EUR/USD 1,326, kde se obchodoval i v době uzávěrky Okénka.

První odhady indexů nákupních manažerů (PMI) v eurozóně za srpen spíše zklamaly. PMI index v průmyslu za celou eurozónu poklesl na 50,8 b. z 51,8 b. v červenci a jen těsně se udržel v pásmu expanze nad 50 b. Čekal se pokles jen na 51,3 b. PMI v průmyslu v Německu poklesl na 52,0 b. b. z 52,4 b., což byl mírně menší pokles, než se čekal. Co se průmyslu týče, nejhůře tradičně dopadla Francie, jejíž PMI index poklesl na 46,5 b. z 47,8 b. a je momentálně hluboko v pásmu kontrakce Čekala se stagnace. O něco lépe dopadly PMI indexy ve službách. Ve zmiňované Francii PMI ve službách vzrostl na 51,1 b. z 50,4 b. V Německu  PMI ve službách mírně poklesl na 56,4 b. 56,7 b. Čekal se hlubší pokles na 55,7 b. Za celou eurozónu PMI ve službách poklesl v souladu s očekáváním na 53,5 b. z 54,2 b. Celkově PMI indexy potvrzují pokračující zhoršování ekonomických podmínek v eurozóně.  V podstatě PMI indexy ukazují jen na pomalý růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí. Tváří v tvář stupňujícímu se geopolitickému riziku bude úspěch, pokud  eurozóna za třetí čtvrtletí nevykáže záporný růst.


Václav Franče
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.