Průmyslová výroba v eurozóně poklesla

Průmyslová výroba v eurozóně poklesla v červnu o 0,3 % meziměsíčně.

Koruna se dnes obchodovala okolo EUR/CZK 27,84. Euro pak okolo EUR/USD 1,336. 

Průmyslová výroba v eurozóně poklesla v červnu o 0,3 % meziměsíčně. Očekával se naopak její růst o 0,3 % m/m. Meziročně pak průmyslová výroba stagnovala.  Vzhledem k tomu, že v květnu poklesla meziměsíčně průmyslová výroba o 1,1 %, tak opravdu nelze čekat, že by průmysl pozitivně přispěl k růstu HDP eurozóny v Q2. Bude úspěch, když růst HDP zůstane v kladných hodnotách. Výsledek bude znám zítra. 

Americké maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně stagnovaly.  Čekal se růst o 0,2 % m/m. Po odečtení volatilních prodejů aut vzrostly tržby o 0,1 % m/m, což rovněž zaostalo za očekáváními. I tak ale zůstávají americká makro data velmi dobrá obzvláště v komparaci s těmi evropskými. 

Spotřebitelská inflace v Polsku nenapodobila českou inflaci či maďarskou inflaci a v červnu se propadla do záporných hodnot. Meziměsíčně i meziročně ceny poklesly o 0,2 %. Česká a maďarská inflace se naopak v červnu zvedly více, než se čekalo. Výhled na inflaci v celé Evropě zůstává znejistěn zákazem dovozu potravin do Ruska. 

Běžný účet platební bilance ČR vykázal v červnu mírný deficit 0,25 mld. Kč. Trh čekal deficit 7 mld. Kč. Podobně jako v květnu tak dokázala bilance běžného účtu překvapit pozitivně. Za pozitivním překvapením podle mého názoru stojí zejména vysoký přebytek obchodní bilance, který v metodice ČNB dosáhl 26,7 mld. Kč, což je letos druhý nejlepší výsledek. V červnu odteklo z ČR 20,4 mld. Kč dividend. Bilance výnosů a transferů skončila v deficitu 32,5 mld. Kč. Určitou kaňkou na dnes zveřejněném výsledku je deficit bilance přímých zahraničních investic ve výši 37,7 mld. Kč. Letos se jedná o první měsíční deficit bilance přímých investic. Doufejme tedy, že se jedná jen o výjimku z řady. Otázka je, jestli se nejedná o efekt sankcí mezi EU a Ruskem, pak by se jednalo o dlouhodobější záležitost. Příznivý vývoj v platební bilanci od počátku roku nám dává dost důvěry věřit v první přebytek běžného účtu platební bilance v historii ČR. Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.