Prezident USA Obama povolil cílené letecké útoky v Iráku za účelem zabránění genocidy.

Cena ropy vzrostla mírně nad 105 USD/barel. Otázka je, proč je cena ropy tak nízká navzdory výrazně zvýšenému geopolitickému riziku (konflikty na Ukrajině, v Sýrii, Libyi, Iráku a Gaze).

Prezident USA Obama povolil cílené letecké útoky v Iráku za účelem zabránění genocidy. Cena ropy vzrostla mírně nad 105 USD/barel. Otázka je, proč je cena ropy tak nízká navzdory výrazně zvýšenému geopolitickému riziku (konflikty na Ukrajině, v Sýrii, Libyi, Iráku a Gaze). RBI čeká nárůst ceny ropy na 110 USD/barel ve třetím čtvrtletí a pak její stagnaci na této úrovni až do konce roku. 

Česká koruna se dnes obchodovala mírně nad EUR/CZK 27,80. Regionální měny (PLN a HUF) dnes proti euru mírně posilovaly, stejně tak jako euro, které posílilo na EUR/USD 1,340 z EUR/USD 1,336. 

Ukrajina dnes oznámila odvetné sankce vůči Rusku. Na sankčním seznamu je 172 ruských občanů a 65 ruských firem, kterým budou zmrazena aktiva a zakázána veškerá přeprava zboží přes Ukrajinu. Tyto sankce by v krajním případě mohly znamenat zákaz tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. 

Míra nezaměstnanosti v červenci v ČR stagnovala na 7,4 %. To lze označit za pozitivní překvapení vzhledem k tomu, že většina analytiků včetně nás čekala mírný sezónní nárůst na 7,5 %. Obávali jsme se, že tradiční každoroční nástup nových absolventů na trh práce se neobejde bez mírného navýšení míry nezaměstnanosti. To že tomu tak není, svědčí o tom, že oživení české ekonomiky má viditelný pozitivní dopad na trh práce. V evidenci Úřadů práce bylo v červenci 541 tis. uchazečů o zaměstnání, což bylo o 10 tis. méně než ve stejném období minulého roku a o 4 tis. více než v červnu. V červenci úřady práce evidovaly 51 tis. volných pracovních míst. Oproti červnu vzrostl počet volných pracovních míst o 3,2 %, což je další známka, že oživení české ekonomiky má pozitivní dopad na trh práce. Ve střednědobém horizontu počítáme s dalším snižováním nezaměstnanosti vzhledem k pokračujícímu oživení české ekonomiky. Ekonomika na počátku roku rostla téměř o 3 % meziročně, což je dost na to, aby míra nezaměstnanosti klesala. Tento rok očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti 7,5 %. Příští rok pak 7,4 %. 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.