Rusko uvalilo embargo na dovoz potravin z EU

Rusko uvalilo embargo na dovoz potravin z EU, USA, Norska, Kanady a Austrálie. Dále zakáže přelety ukrajinských leteckých společností přes své území. Podobný krok Rusko zvažuje i pro EU a USA.


Rusko uvalilo embargo na dovoz potravin z EU, USA, Norska, Kanady a Austrálie. Dále zakáže přelety ukrajinských leteckých společností přes své území. Podobný krok Rusko zvažuje i pro EU a USA. 

Středoevropské měny, které včera prudce ztrácely v reakci na zostření rizik kolem Ukrajiny a Ruska (rozmístění ruských vojsk na hranici Ukrajiny), dnes zůstávají relativně stabilní.Česká koruna se již včera vrátila na EUR/CZK 27,80 a dnes po ranním oslabení na EUR/CZK 27,84 se vrátila na EUR/CZK 27,81. 

Americký dolar po včerejším posílení na EUR/USD 1,334 postupně zkorigoval na dnešních EUR/USD 1,338. 

Hlavní událostí dneška bylo zasedání Evropské centrální banky. Šéf ECB Mario Draghi řekl, že geopolitická rizika, vývoj na rozvíjejících se trzích a globálních finančních trzích mají potenciál negativně ovlivnit ekonomické podmínky. Dále řekl, že rizika ekonomického výhledu zůstávají na spodní straně. Červnová opatření vedla k uvolnění měnově-politického postoje, operace TLTRO’s (dlouhodobé cílené dodávky likvidity) dále podpoří růst, přičemž ECB stupňuje přípravné práce na nákupech cenných papírů krytých aktivy (ABS). Draghi  prý vidí rostoucí poptávku po úvěrech. Hospodářské oživení je prý stále pomalé a zranitelné. 

Britská centrální banka na dnešním zasedání nastavení své měnové politiky rovněž nezměnila. Hlavní úroková sazba zde činí 0,5 % a její růst je v průzkumech odhadován na začátek příštího roku. 

Dnes ráno zveřejněná data za německý průmysl optimismu nepřidala. Zatímco trh odhadoval oživení růstu o 1,2 % m/m výsledek byl jen 0,3%. Na druhou stranu, po včera zveřejněném propadu průmyslových objednávek, to není až tak špatný výsledek. 


Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.