Měny emerging markets dnes pokračovaly v prudkém oslabování.

Měny emerging markets dnes pokračovaly v prudkém oslabování. Česká koruna dopoledne mírně posílila na EUR/CZK 27,74, ale poté prudce oslabila nad úroveň 28,0

Měny emerging markets dnes pokračovaly v prudkém oslabování. Česká koruna dopoledne mírně posílila na EUR/CZK 27,74, ale poté prudce oslabila nad úroveň 28,0, aby se pak vrátila na EUR/CZK 27,80. Jakoby v některých významných portfoliích docházelo ke změně názoru na celý region či celou Evropu. Jak jsme včera uvedli, toto může úzce souviset s vývojem v USA, kde sice na peněžním trhu dnes nepozorujeme žádné významnější posuny (spekulace na rychlejší růst úrokových sazeb nejsou hmatatelné) ale dochází k dalšímu posilování dolaru proti euru – dnes na EUR/USD 1,334. S očekávaným nárůstem úrokových sazeb v USA je možné, že někteří hráči použijí měny jako je ta česká ke spekulacím, kdy nízkoúročené měny použijí jako zdroj pro financování spekulací na posílení dolaru (podobné „carry trades“ jsme viděli v české koruně naposledy v roce 2007). Pokud korunu nepodrží tržní síly, může tak učinit ČNB. Ale trh nyní dělá práci za ČNB a s ohledem na vývoj inflace bych případnou akci ČNB čekal až and úrovní EUR/CZK 28,50. Ale zjevná příčina oslabení není viditelná a koruna stále může své ztráty teoreticky rychle umazat. 

Po květnovém poklesu o 1,5% průmyslová výroba v ČR v červnu přidala meziměsíčně nepatrných 0,1 %. Meziroční růst tak činil 8,1 %. Trh včetně nás čekal v průměru tempo 8,0%. Včera zveřejněná data z maloobchodu naznačila, že hypotéza o negativním vlivu dovolených v květnu je správná, což naznačovalo určitou šanci na lepší výsledek i pro průmyslovou výrobu, ale to se nestalo. Být to ve škole, ohodnotil bych červnový výkon českého průmyslu jako dobrý. Po očištění o meziroční výhodu jedno pracovního dne navíc činil růst v červnu 5,6 %. Pozitivní ovšem je, že vývoj předstihových indikátorů stále značí expanzi průmyslu v ČR a růst nových zakázek akceleroval na 15,8 % r/r z předchozích 8,7 % r/r. Rizikem do budoucna je stále především vývoj v eurozóně a samozřejmě i krize kolem Ukrajiny a Ruska. 

Zahraniční obchod ČR se v červnu vrátil k vysokým přebytkům – konkrétně 19,1 miliard korun. Je to druhý nejvyšší přebytek letošního roku. Trh čekal o pár miliard nižší přebytek (15 miliard, my 14 miliard). Vývoz opět po květnovém škobrtnutí rostl dvouciferným tempem (12,9 % r/r v národním pojetí zahraničního obchodu). V těsném závěsu za vývozem se šplhal nahoru dovoz (o 11,9% r/r). 

Italský HDP ve druhém čtvrtletí kleslo o 0,2 % č/č, když trh čekal růst o 0,1 %. 

 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.