České maloobchodní tržby v červnu stouply o parádních 8,2 % meziročně.

Česká koruna dnes dopoledne mírně posilovala a na okamžik si „sáhla“ na EUR/CZK 27,60.

Česká koruna dnes dopoledne mírně posilovala a na okamžik si „sáhla“ na EUR/CZK 27,60. Po otevření amerických trhů ovšem rychle oslabila do těsné blízkosti EUR/CZK 27,70. Za oslabením zřejmě stály vnější faktory, neboť oslabovala i řada jiných měn „emerging markets“, přičemž dolar proti euru dnes posílil k EUR/USD 1,338 z ranní úrovně EUR/USD 1,342. V období, kdy se očekává růst sazeb v USA, může být „neúročená“ česká koruna terčem spekulací a tudíž tlaků na oslabení, ale jestli je dnešek tím případem, nelze v tuto chvíli potvrdit. 

České maloobchodní tržby v červnu stouply o parádních 8,2 % meziročně. Jedná se o nejvyšší přírůstek od září 2008. Trh čekal v průměru nárůst o 4,5 %, náš odhad se činil 6,5% a nejvyšší odhad na trhu byl 7%. Po sezónním očištění (červen měl výhodu jednoho pracovního dne) obchodníci utržili o 6,4 % více než loni a o 2,5% více než v květnu. Jedná se o nejsilnější meziměsíční přírůstek v letošním roce. Červnový výsledek maloobchodních tržeb potvrdil, že spotřeba domácností v ČR roste a ve druhém čtvrtletí polevila jen mírně. Červnový růst tržeb potvrzuje, že silný květnový výpadek v růstu tržeb byl jen jednorázovou záležitostí ovlivněnou květnovými svátky. Tržby rostly napříč obchody – nejen u prodejců telefonů, počítačů, zboží po internetu, sportovního vybavení, aut ale i potravin. Dnešní údaje z maloobchodu dávají naději na další slušný růst ekonomiky ve 2Q 2014. I když růst ekonomiky nebude v mezičtvrtletním srovnání tak silný jako v 1Q 2014 (+0,8%), meziroční přírůstek by měl vyšplhat k 3%. 

Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu vzrostly o 0,4 % m/m a 2,4 % r/r. 
Dnes ráno trhy nepotěšilo zveřejnění výrazného poklesu indexu nákupních manažerů v oblasti služeb v Číně na 50,0 bodu z předchozích 53,1, tedy na samou hranici kontrakce sektoru. Dříve zveřejněný PMI index z průmyslu má ovšem mnohem větší váhu a ten naopak v červenci zaznamenal nárůst na 51,7 b. 
Španělský PMI index ve službách v červnu rostl na 56,2 b. z předchozích 54,8 b., když se čekalo 55,2. Naopak v Itálii došlo k poklesu na 52,8 b. z předchozích 53,9 b., když se čekalo 53,8. 

Akciové trhy v Evropě dnes mírně rostly, když potěšilo zveřejnění kvartálních výsledků BMW a Credit Agricole. 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.