Maloobchodu se v červnu rozhodně dařilo

Maloobchodu se v červnu rozhodně dařilo. Částečně pomohla i nulová inflace, která povzbuzovala spotřebitele k nákupu.

Maloobchodu se v červnu rozhodně dařilo. Částečně pomohla i nulová inflace, která povzbuzovala spotřebitele k nákupu. Maloobchodní tržby jako celek vzrostly o 8,2 %, po očištění o sezónní efekty o 6,4 %. Je to jeden z nejlepších výsledků letošního roku. Jako obvykle se dařilo hlavně prodejům automobilům a tržbám za jejich opravy. V tomto segmentu totiž rostly tržby o dvojciferné hodnoty. Tržby za prodej automobilů vzrostly meziročně o 15,4 %, což v absolutních hodnotách výrazně ovlivňuje celý maloobchodní trh.

I pokud odmyslíme trh automobilů, tak se maloobchodu stále dařilo. Tržby totiž rostly jak za nepotravinářské zboží, tak i za potraviny. Právě růst tržeb za potraviny je tento měsíc velkým překvapením, protože ještě před měsícem docházelo k propadům tržeb. V letošním roce jsou tak prodeje potravin doslova jako na houpačce. V jednom měsíci rostou, zatímco v druhém se propadají. Celkově je ale vidět pozvolna zlepšující se trend. Celkové chuť nakupovat potraviny a utrácet za ně více byla v poslední době minimální. Nyní se však situace pozvolna obrací.

Tradičně dobrý měsíc měly v červnu prodeje přes internet, které vzrostly o pětinu. Chuť nakupovat online rozhodně neopadá. Ale nejde jen o dominanci několika málo e-shopů. Lidé nakupují přes internet stále více a hlavně stále rozmanitější sortiment. To je klíčový faktor rozvoje celého internetového obchodu v současnosti. Červen byl rekordní i co do prodeje elektroniky. Meziročně se totiž  tržby vzrostly o 29 % za počítače, telefony nebo tablety.  

Ing. Michal Kozub
Analytik, Home Credit