Okénko trhu Václava Frančeho 30.7.2014

Euro dnes oslabilo pod EUR/USD 1,34. Koruna se obchodovala mírně pod EUR/CZK 27,50.

EU se včera připojila k USA a oznámila další sankce vůči Rusku týkající se sektorů obrany, energetiky a bankovnictví vlastněné státem. Zakázán je vývoz zbraní do Ruska včetně zařízení, která můžou být použita jak pro armádní tak i nearmádní účely. Zakázán je také vývoz náročných technologií, zejména technologií na dobývání ropy. Sankce také zakazují ruským bankám se státní účastí více než 50 % přístup na kapitálové trhy v EU. Trvání sankcí je omezeno na jeden rok s pravidelnou čtvrtletní revizí, kdy se bude rozhodovat, zda-li budou sankce prodlouženy či nikoliv. Omezený časový rozsah sankcí jasně ukazuje na přání lídrů EU normalizovat vzájemné ekonomické vztahy s Ruskem v případě deeskalace situace na Ukrajině. Dopad sankcí na ruskou ekonomiku by měl být podle RBI omezený, protože ruská ekonomika je jen málo závislá na zahraničním FDI. Většina FDI pochází z daňových rájů, což je v podstatě domácí kapitál ukrytý před zdaněním. Horší pro Rusko bude zákaz importu technologicky náročných výrobků zejména zařízení pro těžbu ropy s ohledem na to, že se Rusko snaží nově těžit ropu i v těžko přístupných oblastech na severu. Rusko na rozdíl např. od Iránu je příliš velké a hraje příliš významnou roli v globálním ekonomickém systému a přijaté sankce tomu odpovídají. Dopad sankcí na ekonomiku eurozóny by měl být podle RBI omezený, ale ekonomické a finanční rizika zůstanou zvýšená. 

Americký HDP vzrostl ve druhém čtvrtletí podle prvního odhadu o 4,0 % (mezičtvrtletní anualizované tempo). Analytici v mediánu čekali růst jen o 3,0 %. Navíc pokles v prvním čtvrtletí byl revidován směrem vzhůru na -2,1 % z původně uváděných -2,9 %. Hlavním pozitivním přispěvatelem byla spotřeba domácností, která vzrostla o 2,5 % podpořena zejména nákupy zboží dlouhodobé spotřeby, které rostly nejrychleji za posledních 5 let. Pro Fed, který dnes zasedá, to je další údaj, který ukazuje, že americká ekonomika je na tom velmi dobře, že mezera výstupu se zmenšuje. Riziko dřívějšího zvýšení sazeb se tedy zvyšuje. 

Spotřebitelská inflace v Německu podle prvního odhadu klesla v červenci na 0,8 % r/r z červnových 1,0 % r/r. To bylo v souladu s odhady. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 %, což bylo mírně více, než se čekalo.  V součtu tedy je výsledek německé inflace s ohledem na deflační rizika mírně pozitivní. 


Václav Franče 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.