Okénko trhu Václava Frančeho

Euro dnes oslabilo na EUR/USD 1,341 z EUR/USD 1,344. Koruna se obchodovala mírně pod EUR/CZK 27,50.

Euro dnes oslabilo na EUR/USD 1,341 z EUR/USD 1,344. Koruna se obchodovala mírně pod EUR/CZK 27,50. 

Při relativním nedostatku makroekonomických dat se budou dnes trhy soustředit zejména na vyjednávání v rámci EU ohledně rozšíření sankcí vůči Rusku. Včera již bylo odsouhlaseno rozšíření okruhu sankcionovaných osob a dnes se bude diskutovat zavedení reálných ekonomických sankcí, jejichž zavedení je možné, ale nikoliv jisté. Případné zavedení ekonomických sankcí vůči Rusku by pravděpodobně způsobilo oslabení akciových trhů. 

Dnes začíná dvoudenní zasedání FEDu. Další omezení objemu kvantitativního uvolňování o 10 mld. USD je prakticky hotová záležitost. Otázka je, jestli FED nenaznačí dřívější růst sazeb než v polovině roku 2015. RBI čeká první nárůst sazeb již v Q1 2015. Pokud ba se tak stalo, byla by to vzpruha pro dolar. 

Hlavní údaj dneška bude spotřebitelská důvěra v USA za červenec. RBI čeká růst na 87,0 b. z 85,2 b., trh čeká 85,5 b.

Vzhledem k tomu, že již byla publikována měsíční data za duben a květen, má smysl vypracovat krátkodobou předpověď (nowcast) růstu českého HDP ve druhém čtvrtletí. Po překvapivě silném začátku roku čekáme zpomalení mezikvartálního tempa na 0,3 % z předchozích 0,8 % č/č. Vzhledem k překvapení z prvního čtvrtletí je nejistota takovéto předpovědi poměrně vysoká. Například růst v prvním čtvrtletí ČSÚ nejprve zrevidoval na +0,4 % č/č z 0,0 % č/č a posléze na +0,8 % č/č. 


Václav Franče 
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.