Bratislavské demonštrácie podnecujú zmenu zákona

Demonštrácia proti imigrantom skončila výtržnosťami a zatýkaním. Vláda chce sprísniť opatrenia proti extrémistickým skupinám

V sobotu 20.6. sa na Hodžovom námestí v Bratislave zišlo približne 200 ľudí, ktorí protestovali proti nenávisti voči imigrantom, ktorých by si mali rozdeliť štáty Európskej únie. Svoje zhromaždenie nazvali ,,Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje“ kde odmietali rasizmus, fašizmus a podporovali solidaritu s utečencami.

V ten istý deň sa v uliciach Bratislavy uskutočnila demonštrácia, kde ľudia vyjadrili svoj nesúhlas s prílevom utečencov do Európy no hlavne do Slovenskej republiky.

 Zhromaždenia, ktoré nazvali ,,STOP islamizácii Európy“ sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí nielen zo Slovenska ale aj Českej republiky. Podnetom pre toto zhromaždenie sa stal návrh Bruselu, na rozdelenie utečencov z Afriky medzi členské štáty Európskej únie. Zhromaždenia sa zúčastnili aj extrémistické skupiny na čele s Mariánom Kotlebom.

Ako informovali slovenské médiá po presune pred prezidentský palác sa oba davy stretli a prívrženci extrémistických skupín začali do menšieho zhromaždenia hádzať dymovnice. Reakciou na tento útok boli slová „fašistov tu nechceme alebo antifa“.

Prejavom extrémistických demonštrantov proti návrhu Bruselu bolo aj roztrhanie a zapálenie vlajky Európskej únie, ktoré si na zodpovednosť zobrali demonštranti českej národnosti.

Vyčíňanie extrémistov ani po skončení demonštrácie nebolo ešte konečné. Pod Bratislavským hradom prerušili cyklistické preteky City Down Hill, kde napadli aj účastníkov, ktorými boli aj rodiny s deťmi. Pri útoku napadli aj kameramana a zničili niekoľko policajných áut, do ktorých hádzali kamene. Keďže zničili aj časť trate na pretekoch, tie sa nakoniec nedokončili. Podľa výpovede redaktorky Pravda extrémisti hádzali skaly aj po okoloidúcich ľuďoch. Po útoku zasiahla polícia, ktorá zatkla niekoľko desiatok agresorov.

--

Čítajte viac:

Ľuboš Blaha: Veľmi mi prekáža rastúca rusofóbia

AFP: Skrytá tvár ekonomického úspechu Slovenska v EÚ

Richard Sulík pre biztweet.eu: Našim cieľom je stať sa súčasťou pravicovej vládnej koalície

Kiska je rocková hviezda a Fico prepadák. Sociálne siete žijú vlastným životom

Lacnejšie sa Slováci ešte nikdy nezapredali

Zbrojárska horúčka začala. Kto z nej vyťaží?

--

Podľa aktuality.sk na bratislavskej hlavnej stanici napadla ďalšia skupina extrémistov rodinu zo Saudskej Arábie, do ktorej hádzali kamene, fľaše a kocky dlažby. Rodina mala so sebou aj kočík s malým dieťaťom.

V dôsledku opakovaného vyčíňania extrémistických skupín sa rozhodla konať aj vláda, ktorá toto vyčíňanie odsúdila a je pripravená sprísniť zákon. Premiér Fico po tejto udalosti odmietol násilnosti voči ľudom a poškodzovaniu majetku.

,,Mohlo by byť oprávnenie obmedziť takéto zhromaždenie iba na konkrétny priestor. Jednoducho na statický priestor, kde nebude možné robiť pochody. Dokonca tam kde by tieto informácie boli natoľko závažné, že by potvrdzovali vysokú pravdepodobnosť násilností, rozbíjania majetku, možno útokov na fyzické osoby, v takomto prípade by mohol prísť aj zákaz konania takéhoto podujatia.“

Pri týchto nebezpečných demonštráciách sa dodnes stále postupuje podľa zákona, ktorý je starý viac ako 25 rokov a bol napísaný tesne po revolúcii. Ako sa ukazuje, tento zákon už dnes nestačí a treba ho zmeniť. Ak ani po týchto útokoch vláda nič neurobí, doplácať na to budú obyčajní občania, ktorí budú v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

Ako informovala Ta3, premiér Fico nevylučuje že novela pôjde do parlamentu v zrýchlenom konaní. Zákon spadá pod ministerstvo vnútra a podľa R. Kaliňáka návrh musí získať podporu širokého politického spektra.

Podľa vyjadrenia Daniela Lipšica pre TA3, keďže tento zákon vydržal viac ako 25 rokov, tým pádom je nadčasový a nie je potrebné ho meniť.

Podľa Igora Matoviča by sprísnenie zákona nikam neviedlo, pretože by to urobilo z extrémistických názorov zakázané ovocie a extrémisti by si našli iné cestičky.Aj keď právo zhromažďovať sa patrí k základným ľudským právam a slobodám, ktoré zaručuje aj Ústava Slovenskej republiky, povinnosťou účastníkov je zdržať sa všetkého, čo by narušilo riadny a pokojný priebeh zhromaždenia. Po ukončení zhromaždenia sú účastníci povinný pokojne sa rozísť a opustiť miesto zhromaždenia.  Účastníci nesmú mať pri sebe strelné zbrane alebo výbušniny a tiež iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví a tiež nemôžu ani iným spôsobom ohrozovať zdravie alebo život ľudí. 

 

 

Veronika Petrášová

Fotozdroj: CC/flickr