Ľuboš Blaha: Veľmi mi prekáža rastúca rusofóbia

Boje na východe Ukrajiny a rastúce napätie medzi Ruskom a Západom hrajú do kariet USA. Ľuboš Blaha v rozhovore pre biztweet.eu

Myslíte, že je politika vlády Slovenska voči Ruskej federácii správna?

Boje na východe Ukrajiny a rastúce napätie medzi Ruskom a Západom hrajú do kariet USA. Ľuboš Blaha hovorí v rozhovore pre biztweet.eu aj o sankciách, postojoch premiéra Roberta Fica a imigračnej kríze. 

Biztweet.eu: Medzi slovenskými politikmi patríte medzi najsilnejších zástancov miernejšej rétoriky voči Ruskej federácii. Stále považujete politiku Európskej únie vo veci konfliktu na východe Ukrajiny za nesprávnu?

Ľuboš Blaha: Dohody z Minsku považujem za správne a som rád, že Nemecko a Francúzsko namiesto eskalácie konfliktu našli s Ruskom spoločnú reč. Za nesprávne však považujem sankcie, ktoré nikam nevedú a oslabujú tak Rusko, ako aj Európu. Takýto scenár nie je dobrý pre Európu, zato môže náramne vyhovovať Spojeným štátom, ktoré takto zabili dve muchy jednou ranou a vyblokovali si svojich ekonomických rivalov, Európu aj Rusko.

Navyše, treba si uvedomiť, že ekonomická vojna sa vždy najviac dotkne bežných ľudí, preto je obzvlášť nehumánna. Veľmi mi prekáža aj rastúca rusofóbia, ktorá je prejavom primitivizmu a militarizmu. Rusko predsa nemožno vnímať ako nepriateľa. Je to dôležitý partner a mnoho globálnych problémov sa nedá vyriešiť bez spolupráce s touto veľmocou.

Musíme s ním viesť dialóg a snažiť sa o spoluprácu. To predpokladá aj snažiť sa pochopiť jeho záujmy a nemoralizovať vo veciach, kde má západ ďaleko viac masla na hlave ako Rusko. Európska únia by skrátka mala byť vo vzťahu k Rusku ďaleko realistickejšia, chrániť si svoje záujmy, nepodhadzovať sa Američanom a nájsť s Rusmi nejaký nový strategický kompromis do budúcnosti.

Biztweet.eu: Prečo si myslíte, že sankcie nefungujú? Ich obhajcovia argumentujú tým, že Rusi cítia výrazný ekonomický dopad protiruských sankcií EU. Tým pádom si vraj uvedomujú dôsledky ich krokov na východe Ukrajiny.

Ľuboš Blaha: Ak je zmyslom sankcií iba vyhladovať Rusov, potom sú extrémne nehumánne a ich tvorcov môžeme rovno zavrieť do basy ako vojnových zločincov. Čiže asi nemá zmysel sa vytešovať z toho, že je tu nejaký škaredý ekonomický dopad na Rusko. Zmysel je v niečom inom. Tento ekonomický tlak má znižovať podporu Putina zo strany ruských voličov, ktorých sankcie zasahujú. Nemá to ale logiku. Ak je Rusko autoritárske, ako tvrdia západné médiá, tak potom žiaden tlak voličov nemôže Putina ohroziť. Navyše, všetci vidíme, že presný opak je pravdou. Putin je čoraz populárnejší a sankcie len zvyšujú averziu voči Západu v ruskej spoločnosti. A čo je najväčšou iróniou, keby aj sankcie fungovali a ohrozili by Putinov režim, tak to ešte neznamená, že by Putina pri moci nahradil nejaký proamerický liberál.

Alternatívou Putina sú dnes buď komunista Zjuganov alebo nacionalista Žirinovskij. Obaja sú radikálnejší ako Putin, čiže nie je v záujme Západu Putina oslabovať. Celá tá ekonomická vojna Západu proti Rusku teda nemá absolútne žiadnu logiku. Keby Rusi nechceli riešiť situáciu na Ukrajine, tak ju jednoducho neriešia. Sankcie len škodia, nijako mierovému procesu nepomáhajú.

Biztweet.eu: Aký je Váš názor na anexiu Krymu, nešlo o medzinárodný zločin?

Ľuboš Blaha: Išlo o porušenie medzinárodného práva, rovnako ako v prípade Kosova. Slovensko neuznáva anexiu Krymu ani Kosova. Zvláštne je skôr to, že mnohé západné veľmoci pokrytecky uznávajú existenciu Kosova aj proti vôli Srbov, no moralizujú ohľadom Krymu vo vzťahu k Ukrajine. Mne takéto farizejstvo vadí. V prípade Bushovej vojny v Iraku, ktorá bola medzinárodným zločinom, v ktorom mimochodom na rozdiel od Krymu zomrelo obrovské množstvo ľudí, nikto o sankciách voči USA nehovoril.

V prípade protiprávnej výstavby izraelských osád na suverénnych palestínskych územiach je to to isté, ani tam už odrazu nevadí porušovanie medzinárodného práva. Ak Saudská Arábia vojensky napadne susedný Jemen, lebo sa jej nepáči politický vývoj v krajine, aj tam si zakrývame oči, lebo Saudská Arábia je americký spojenec. Ale v prípade Ruska už platí iný meter: z Ruska sa robí démon za veci, ktoré sa západným veľmociam či spojencom veselo odpúšťajú. Som rád, že Slovensko je v tomto smere konzistentné a upozorňuje na porušenia medzinárodného práva bez ohľadu na to, kto toto právo poruší. Medzinárodné právo musí platiť pre všetkých, aj pre západné mocnosti, nemôže byť iba palicou, ktorou sa bude biť Rusko či iné pre Západ nepohodlné mocnosti.

--

Čítajte tiež: 

Richard Sulík pre biztweet.eu: Našim cieľom je stať sa súčasťou pravicovej vládnej koalície

Sulík: Na pomoc pre Babišove Duslo sa poskladá 40477 malých firiem

Andrej Kiska pre Biztweet.eu: Nie som si vedomý žiadnej chyby

--

Biztweet.eu: A čo vojaci s ruskými pasmi, či zbrane dodané ruskou armádou. Sú zapojené v konflikte na východe Ukrajiny, alebo ide len o zámerne živenú propagandu?

Ľuboš Blaha: Ukrajinský problém by bol už dávno vyriešený, keby nešlo o geopolitický spor veľmocí. V tomto spore stoja proti sebe Západ a Rusko, ktorí kryjú chrbát svojim chránencom na Ukrajine. Do akej miery sú do akcií zapojené veľmoci, to nevie nikto. Z oboch strán prebieha propagandistická vojna a nedá sa preto ničomu veriť. Snažím sa tento spor nevnímať ako futbalový zápas, v ktorom by som držal palce jednému tímu. To je detinské. Zlé veci robia obe strany a obe klamú a podvádzajú.

Pre mňa je dôležité, aby sa hľadala mierová cesta riešenia problému a preto je treba sa vzájomne rozprávať a nie démonizovať Rusov či ich bombardovať sankciami. Najviac mi je ľúto Ukrajiny, ktorá je v podstate len obeťou geopolitického konfliktu. Kým sa do nej nezačali starať západné veľmoci, ten štát ako-tak fungoval. Dnes je v totálnom rozklade. Môžeme tu skladať básne o ľudských právach, o slobode  či demokracii, ale o tomto tento spor nie je. Na Ukrajine dnes nie je ani viac ľudských práv, ani slobody, ani demokracie, naopak, rastie tam pravicový extrémizmus, krajinu naďalej ovládajú oligarchovia a drastické ekonomické opatrenia ešte viac ubíjajú obyčajných Ukrajincov.

Navyše, v občianskej vojne umrelo tisíce ľudí, a to poznačí Ukrajinu už navždy. Skrátka, realita nepustí: pred Majdanom sa na Ukrajine žilo lepšie. Následkom politiky EÚ a USA vo vzťahu k Ukrajine je občianska vojna, ekonomický rozvrat a nefunkčný štát. Zodpovedný politik musí klásť dôraz na následky svojich činov, a v tomto Západ vo vzťahu k Ukrajine jednoznačne zlyhal bez ohľadu na abstraktné ideály, ktorými sa oháňa.

Biztweet.eu: Veľké emócie vyvolávajú aj návštevy premiéra Fica v Moskve. Nech už má akýkoľvek názor, podľa mnohých by sa mal držať toho, za čo hlasoval v Bruseli a diplomatické vzťahy s Moskvou aspoň načas ochladiť. On ich naopak oživuje viac ako kedykoľvek predtým.

Ľuboš Blaha: Brusel nezakazuje bilaterálnu spoluprácu s Moskvou, čiže premiér Fico vôbec nejde proti spoločným stanoviskám EÚ. Sleduje národné záujmy Slovenska v ekonomickej oblasti a robí to dobre. Slovensko je do veľkej miery závislé od Ruska, najmä v energetickej oblasti. Každý štát, ktorý je takto ekonomicky prepojený s Ruskom, s Moskvou rokuje. Aj tí najväčší protiruskí krikľúni v EÚ, vrátane Pobaltia, s Rusmi normálne riešia ekonomické veci, lebo inak by neprežili.

Nemôžete si z ideologických dôvodov strieľať do vlastnej nohy, bol by ste blázon. S Ruskom musíme spolupracovať a premiér Fico to veľmi dobre vie, je realista a v prvom rade mu ide o Slovensko. Na jednej strane Slovensko robí jednoznačné kroky, ktoré jasne ukazujú naše pevné ukotvenie v Európskej únii. Na druhej strane ale Slovensko vystupuje ako suverénny, sebavedomý štát, ktorý si chráni svoje záujmy, tak ako každý iný štát v Európe. Sme sebavedomý člen EÚ, nie lokaj západných veľmocí. Teda aspoň v časoch, keď tu vládne ľavica.

Biztweet.eu: Posledná návšteva premiéra naviac prišla v čase, kedy ruská štátna televízia odvysielala klamlivý dokument o udalostiach v Československu z roku 1968. Napríklad aj Česká republika, ktorá patrí takisto medzi rétoricky miernejšie krajiny voči Rusku, predvolala ruského veľvyslanca, aby odvysielanie dokumentu vysvetlil. My sme v tom čase do Moskvy poslali premiéra, ktorý sa kontroverzii ani nevenoval. Nie je to chyba?

Ľuboš Blaha: Naše ministerstvo zahraničných vecí tento dokument jasne odsúdilo a návšteva premiéra Fica v Rusku bola dlhodobo pripravovaná, takže išlo o zhodu okolností, že dokument sa vysielal zhruba v tom istom období. Pre mňa osobne je ďaleko dôležitejšie, než nejaký hlúpy dokument v televízii, to, že Rusko sa za rok 1968 viackrát ospravedlnilo. Pre mňa osobne je Alexander Dubček jednou z najväčších inšpirácií a osobitne ma mrzí, že jeho myšlienka o demokratickom socializme bola zničená inváziou vojsk Varšavskej zmluvy. Ale ak dnes práve toto chceme vyťahovať voči Rusom, príde mi to ako účelové. Televízny dokument predsa nie je oficiálny postoj ruskej vlády.

Ja som v slovenských médiách počul všeličo, nejakí blázni dokonca spochybňovali úlohu Rusov pri našom oslobodení od fašizmu v druhej svetovej vojne, ale neviem o tom, že by kvôli tomu Rusi vinili našu vládu. Naša reakcia voči dokumentu bola podľa mňa dostatočne odmietavá a na dostatočnej úrovni, presne podľa diplomatických zvyklostí. Nemyslím si, že by premiér Fico mal s Putinom riešiť dramaturgiu ruských televízií, to by bolo pod úroveň najvyšších ústavných činiteľov.

Biztweet.eu: Na záver mi nedá nespýtať sa aj na váš názor na kvóty pre prijímanie utečencov, ktoré navrhuje Brusel. Riešenie je správne, alebo nie? Dá sa to povedať jednoznačne?

Ľuboš Blaha: Áno, dá. Kvóty jednoznačne nie sú správne riešenie. Ľuďom z Afriky samozrejme musíme pomáhať, ale nie takto neuvážene a prvoplánovo. Každá krajina by si mala dobrovoľne určiť spôsob svojej pomoci, Brusel niečo takéto nemôže diktovať, lebo tým iba nahráva na smeč pravicovým extrémistom a euroskeptikom. Navyše, kvóty nie sú prejavom solidarity s utečencami, ale prejavom solidarity s veľmocami. Západné štáty si nimi riešia vlastný problém, pretože utečenci, ak v Grécku či Taliansku dostanú azyl, spontánne smerujú predovšetkým do tých najbohatších krajín, kde majú svoje komunity, náboženskú infraštruktúru aj ekonomickú perspektívu. Nasilu ich internovať v štátoch strednej Európy, kam nechcú ísť, je umelé a dosť brutálne riešenie, ktoré ide proti  slobodnej vôli samých migrantov.

Takéto bláznivé riešenia môžu zároveň vyvolať tenzie v našej spoločnosti, ktorá na rozdiel od západných štátov nemá skúsenosť s multikulturalizmom a je dosť konzervatívna. Bol by som rád, keby Slovensko bolo tolerantnejšie a otvorenejšie, ale ak si niekto v Bruseli myslí, že sa to dá zmeniť lusknutím prsta, tak je úplne mimo. Ide o postupný vývoj, ktorý na Západe trval stovky či desiatky rokov. Byrokratické riešenia od zeleného stola proste nemôžu fungovať. Zabudnime na kvóty a poďme radšej hľadať dlhodobé riešenia problému utečencov. Ak radikálne nezmeníme politiku voči Afrike a tento kontinent nepozdvihneme sociálne a ekonomicky, problému sa nikdy nezbavíme. Pomoc Afrike sa musí stať pre Európu jednou z hlavných domácich priorít. V tom je skutočný humanizmus a nie v nezmyselných kvótach.