Splní Glváč sľub? Projekt Mokys mešká už desať rokov

Minister obrany Martin Glváč sľuboval funkčný komunikačný systém Mokys do konca minulého roka. Projekt však stále viazne.

„Ešte v tomto roku ho plánujeme vybaviť poslednými rádiostanicami a v takejto verzii ho chceme mať funkčný už na cvičení v júni tohto roka. Projekt dokončíme a budeme ho využívať tak, ako sa pôvodne plánovalo,“ hovoril o projekte Mokys pre aktuality.sk ešte v roku 2013 minister obrany Martin Glváč.

Práve na oprave starých nevýhodných zmlúv a dokončení meškajúceho predraženého projektu vybavenia armády novým komunikačným systémom si minister zo SMERu zakladal.

 

 

Sľuby však zatiaľ splnil len z polovice. V roku 2013 vysporiadal zmluvy s dodávateľmi technológií tak, aby už nedochádzalo k ďalším prieťahom a súdnym peripetiám. Techniku dokonca začali vojaci testovať na cvičeniach, no do praxe sa stále nezaviedla. Ani v roku 2013 podľa starého sľubu, ani vlani podľa novšieho sľubu.

„V súčasnosti prebieha spracovanie podkladov pre zavedenie systému MOKYS do používania v OS SR,“ opisuje pre biztweet.eu aktuálny stav projektu hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.

 

Čítajte tiež: Košičania tento rok doplatia desať miliónov pre schránku J&T

 

Mobilný komunikačný systém má byť prechodom zo zastaralých analógových technológií do digitálnej podoby. MOKYS tvorí viacero zariadení určených na digitálny prenos všetkých druhov informácií od hlasových cez textové, obrazové až po dátové. Systém bude určený na komunikáciu Ozbrojených síl v od najnižších stupňov velenia až po najvyššie jednotné velenie.

Systém bude nezávislý od ostatných komunikačných sietí a dá sa prirovnať k pohyblivej sieti pre mobilné telefóny. Mokys od Slovenska vyžadovalo aj NATO.

Zákazku ešte z roku 2005 sprevádza problém za problémom. Počas druhej Dzurindovej vlády odmietalo ministerstvo prezradiť sumu, ktorú sa Slovensko zaviazalo vyplatiť víťaznému konzorciu firiem.

 

 

V siedmich ukážkových prototypoch, ktoré koncern BAE Systems dodal armáde, boli zabudované vysielačky od nemeckej firmy Rhode&Schwarz. Koncern ich dodal v súlade s technickou špecifikáciou, ktorú vypracoval rezort ešte pod vedením exministra Juraja Lišku z SDKÚ. Na zákazke sa spolupodieľali aj slovenské firmy, napríklad Delta Defence a Vývoj Martin.

Po zmene vlády rezort obrany pod vedením Jaroslava Bašku zo Smeru nakúpil pre vojakov v poli izraelské vysielačky Tadiran za 42 miliónov eur. Ukázalo sa však, že Tadiran a vysielačky zabudované v Mokyse spolu nedokážu komunikovať. Ďalší minister obrany Ľubomír Galko z SaS aj preto nákup izraelských vysielačiek zastavil a s ním aj celý systém Mokys. 

 

 

Ako sa ukázalo, tender vykazoval známky manipulácie už od začiatku. Francúzska firma Thales v súťaži ponúkla nižšiu cenu ako víťaz. Údajne preto, že úradníci rezortu obrany v priebehu súťaže zmenili jej pravidlá nevyhrala. Obstarávanie vyšetrovala polícia, trestné oznámenie na neznámeho páchateľa podala aj bývalá premiérka Iveta Radičová.

Vyšetrovanie však stále neprinieslo žiadne výsledky. Zákazka sa aj napriek postupnému obmedzeniu jej rozsahu predražila. Podľa zistenia biztweet.eu v nej bolo doposiaľ preinvestovaných 148.954.971 eur.

 

 

Čítajte viac:

Zbrojovka za ktorou stojí Ivan Weiss je kvôli Francúzom ohrozená

Grand Power chystá zákazku v Indii. Sťažuje sa na nedostatok zamestnancov

Tendr za 2 miliardy je na spadnutí. 3D radary se začnou hledat již během jara

Armáda chce letos nabrat až 1800 nových vojáků

Česi radary so Slovákmi nakúpiť nechcú. Glváč na nich ale stále čaká

Košičania tento rok doplatia desať miliónov pre schránku J&T

Združenie hodnotiace autobazáre spolupracuje s AAA Auto. Financovanie odmieta

Na slovenských letiskách poskytuje služby schránková firma českého miliardára, ktorý sa ukrýva pred políciou

Košické železiarne vraj stále spoluvlastní Slovák. Môže ísť o Kamarása