Košičania tento rok doplatia desať miliónov pre schránku J&T

Košice pod vedením Richarda Rašiho z vládneho SMERu v lete zaplatia schránke J&T 6,4 milióna eur. Vymažú tak dlh za kauzu Strelingstav

Košický magistrát schválil splatenie 6,4 milióna eur pre britskú spoločnosť Waltz Properties Limited. Doplatí tým zvyšok zo sľúbeného nároku britskej firmy, ktorá má na základe mimosúdnej dohody s mestom dostať takmer desať miliónov eur.

„V roku 2015 mesto plánuje dofinancovanie splátok a úplné splatenie záväzku v zmysle Dohody o urovnaní v celkovej výške 6 410 000 € (v prípade úhrady zostávajúceho záväzku do 13.7.2015 sa zníži celkový záväzok o 250 000 €),“ hovorí pre biztweet.eu hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová.

 

 

Prvú časť dlhu už metropola východu splatila po tom, čo predala mestské Malinovského kasárne. Je možno zvláštne, že mesto Košice pristalo na mimosúdnu dohodu s anonymnou firmou z Británie. Ako sa však ukazuje, Waltz Properties Limited je neznámou len naoko. Prepojenia ukazujú na ľudí z finančnej skupiny J&T.

Prostredníctvom spomínanej schránky finančná skupina do roku 2010 ovládala český mäsokombinát Masozávod Krahulčí. A príkladov je viac.

 

Čítajte tiež: Združenie hodnotiace autobazáre spolupracuje s AAA Auto. Financovanie odmieta

 

Obkľuka, ktorou sa finančníci k peniazom Košíc dostali začala ešte počas zimnej kalamity v roku 1995. Krokom vtedajšieho primátora metropoly východu Rudolfa Schustera. Mesto nebolo spokojné s prácou Strelingstavu, ktorý mal na starosti údržbu ciest. V sprievode policajtov mesto vymenilo zámky na budove firmy a rozviazalo s ňou zmluvu. Problémom bolo, že tak magistrát spravil protizákonne.

 

 

Odvtedy sa obe strany súdili. Situáciu nevyriešili ani ďalší košickí primátori Rudolf Bauer a František Knapík. Majiteľ Strelingstavu Ján Struk predal svoje pohľadávky anglickej spoločnosti Waltz Properties Limited. Právne zastúpenie spoločnosti spor potom po rokoch definitívne vyhralo. „Súdy na všetkých úrovniach dali za pravdu strane, ktorá žaluje mesto,“ konštatoval primátor Richard Raši.

Košice napokon navrhli odškodné vo výške 9,9 milióna eur, čo Waltz Properties Limited akceptovala. Mesto bude mať už v lete z krku jeden z najhlavnejších problémov, ktoré ho roky ťažili. Neprajníci však naznačujú, že uspokojenie nároku schránky napojenej na J&T za primátorovania člena SMER – SD nie je náhodou.

 

 

 

Čítajte viac: 

Združenie hodnotiace autobazáre spolupracuje s AAA Auto. Financovanie odmieta

Na slovenských letiskách poskytuje služby schránková firma českého miliardára, ktorý sa ukrýva pred políciou

Košické železiarne vraj stále spoluvlastní Slovák. Môže ísť o Kamarása

Trnka sa zrejme trestu za Glance House vyhne. Prokuratúra má posledné týždne

Nezávislé a rýchle vyšetrenie Gorily? Na Slovensku je to len pekné prianie

Prezident tají čo robí doma v Poprade. Lieta tam za štátne

Biely kôň ovláda na Slovensku desiatky firiem. Robí pre HMG aj Slaviu Capital

Dvacetičlenný řád chce pozemky za miliardy. Restituce přinášejí spory