Na slovenských letiskách poskytuje služby schránková firma českého miliardára, ktorý sa ukrýva pred políciou

Schránková firma Skyport, ktorú vlastní český miliardár František Savov, obvinený z daňových únikov zarába na slovenských letiskách

Schránková firma Skyport, ktorá je registrovaná vo Veľkej Británii a vlastní ju český miliardár František Savov, obvinený z daňových únikov vo výške viac než 780 miliónov českých korún, poskytuje služby na slovenských letiskách.

Savov je podnikateľ, po ktorom je vyhlásené pátranie od apríla 2014 a pred českou políciou sa ukrýva vo Veľkej Británii. Od roku 2008 má v Londýne dom aj kanceláriu. Prípad rozsiahlych podvodov začala protikorupčná polícia vyšetrovať pred viac než tromi rokmi na základe trestného oznámenia Finančného analytického útvaru Ministerstva financií Českej republiky. Štátu vďaka týmto údajným podvodom mala vzniknúť škoda 3 až 4 miliardy korún, za ktoré hrozí podnikateľovi trest od 5 do 10 rokov väzenia.

Ako zistil biztweet.eu, firma Skyport, ovládaná Savovom zarába desiatky miliónov eur ročne aj na Slovensku. Firma poskytuje služby letiskovým spoločnostiam.

 

 

„Pre odpovede kontaktujte spoločnosť Skyport,“ reagovala opakovane hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková

Skyport je cestovnou kanceláriou so zameraním na predaj leteniek a zaisťovanie komplexných služieb pre firemnú klientelu na českom a slovenskom trhu. Skyport teda na Slovensku aj v Česku ponúka lety medzinárodných aj tuzemských dopravcov do celého sveta, nízkonákladových leteckých spoločností, či charterov. Na letiskách však robí prakticky celý servis. Je zároveň partnerom pri odbavení nákladu na letiskách v Prahe, Bratislave aj Košiciach a poskytuje aj službu predaja leteniek na letiskových pobočkách v Bratislave, Poprade a Košiciach. Českým aerolíniám a ďalším spoločnostiam zaisťuje aj catering – dodáva jedlo pre cestujúcich.

 

 

„Skyport, a.s., má obchodní vztahy především se společnostmi České aerolinie a Letiště Praha. Pro České aerolinie poskytuje část cargo služeb - například příjem a skladování cargo zásilek. Zároveň v budovách vlastněných společností Skyport, a.s., sídlí Gastro Hroch, s.r.o., která poskytuje Českým aeroliniím cateringové služby (tj. příprava a kompletace palubního občerstvení a jeho odbavení do letadel). V obou případech jsou služby poskytovány Českým aeroliniím na základě výběrových řízení.  Letiště Praha (dceřiná společnost Českého aeroholdingu) poskytuje služby ostrahy letiště Gastru Hroch, s.r.o., dodává energie Gastru Hroch, s.r.o., a odebírá vybrané produkty pro catering,“ hovorí o rozsiahlom spektre poskytovaných služieb Skyportu hovorca Českého aeroholdingu Ivo Vysoudil.

Najvýraznejšou kontroverziou záhadnej firmy Skyport v Česku je fakt, že získala celú budovu leteckej dopravy Letiska Václava Havla. Má dosah na všetky lety a poskytuje pre ne prakticky všetky služby.  Kritici a polícia v minulosti vyšetrovali ako je možné, že ministerstvo dopravy Českej republiky dovolilo schránkovej firme bez jasnej majiteľskej štruktúry ovládnutie strategického biznisu. Okrem predaja za prinízku cenu sa výčitky týkajú aj bezpečnostnej otázky. Časť letiska totiž, ako niektorí preháňajú, mohla podľa českých zákonov pokojne cez schránku firmu ovládnuť aj Al Káida. 

 

Čítajte tiež: Košické železiarne vraj stále spoluvlastní Slovák. Môže ísť o Kamarása

 

Spoločnosť Skyport na naše otázky opakovane neodpovedala. Podľa obchodného registra je majiteľom českého a slovenského Skyportu firma, ktorá sa volá Skyport Group (UK) a sídli v Londýne. Ani tá ale ešte nie je konečným majiteľom. Tým je až firma Laemco z britského Southamptonu, ktorá sa zaoberá reklamou. Pozoruhodný je fakt, že jej dlhy výrazne prevyšujú jej majetok.

František Savov sa dlhodobo odmieta priznať k vlastníctvu leteckej firmy. Prepojenie českého miliardára so Skyportom priblížili až Reportéri ČT. Jednou z indícií, ktoré firmu priraďujú Savovovi je spoločnosť Gastro – Hroch. Ide práve o cateringovú firmu poskytujúcu stravovanie na letiskách aj v lietadlách. Firma vlastnená Skyport Gastro LTD. poskytuje jedálenské služby aj v ďalších spoločnostiach patriacich Savovovi.

 

 

Medzi tie, ktoré podnikateľ ovláda patria Heavy Machinery Services, sporiteľné družstvo Artesa a vydavateľstvo Mladá fronta. V minulosti vlastnil tiež spoločnosť Maraflex a podľa médií ovláda aj  pivovar Samson z Českých budejovíc či reklamnú agentúru Comunica.

 

 

Spoluautori: Veronika Petrášová, Tomáš Lemešani

 

 

 

Čítajte viac:

Košické železiarne vraj stále spoluvlastní Slovák. Môže ísť o Kamarása

Trnka sa zrejme trestu za Glance House vyhne. Prokuratúra má posledné týždne

Nezávislé a rýchle vyšetrenie Gorily? Na Slovensku je to len pekné prianie

Prezident tají čo robí doma v Poprade. Lieta tam za štátne

Biely kôň ovláda na Slovensku desiatky firiem. Robí pre HMG aj Slaviu Capital

Dvacetičlenný řád chce pozemky za miliardy. Restituce přinášejí spory