Česká exportní banka je na odstřel

Státní banka, kterou řídí nestátní zaměstnanci je trnem v oku Andreje Babiše. Zadluženou Českou exportní banku čeká restrukturalizace

Ztráty v desítkách miliard korun, nepochopitelní manažérská rozhodnutí, tajnůstkářství a neohroženost. Tyto slova zřejmě nejlíp charakterizují bezednou finanční instituci Česká exportní banka.

Státní banka s nejasným řízením a bezmeznou autonomii se ovšem dostává do nepřízně ministra financí České republiky Andreje Babiše. Ten si totiž všiml, že zatímco hledá v rozpočtech rezortů miliony, dojná kráva ČEB splachuje rok co rok tlusté miliardové prostředky.

Nepatřičné pohledávkové zatížení je pro projekty typu exportní banky, která poskytuje státní rizikový kapitál, docela přirozená. V případě České exportní banky ovšem možno mluvit o zcela zásadních ztrátach. Ačkoli ČEB nerad prezentuje své výsledky, podle některých odborníků se stává nevymožitelnou takřka více než polovina pohledávek banky.

 

 

Navzdory tomu, že se objem „vzdušných peněz“ ČEB dostával do gigantických výšek již v dávnější minulosti, státní instituce zaměřena na podporu českého podnikání v zahraničí rozlévala zdroje dále a bez toho, aby znala jakoukoliv míru.

Z naoko šlechetné myšlenky podpořit nesmělé české firmy k tomu, aby své aktivity rozvíjely i v zahraničí se stal bankomat pro velkopodnikatele. Banka bez problémů poskytla úvěr na velkolepě napsaný projekt v cizině i bez toho, aby se zajímala o reální studie realizovatelnosti plánů firmy.

Oči často zavírala i před autory projektu. Investice klidně nalévala i do podniků, kterých kořeny sahají až na karibské ostrovy. Hodně intenzivně schvalovala půjčky také podnikům, kterých majitelé jsou až notoricky známi kontroverzemi se zákonem a zkrachovanými projekty.

 

 

Korunu marnotranosti ČEB nasadila v případě podpory východoslovenských železáren Slovakia Steel Mills. Továren dostala prostřednictvím ČEB úvěr 4,6 miliardy korun a to i bez toho, aby vůbec fungovala, měla stálé zakázky, nebo podnikala v rostoucím byznysu. Její majitelé Mário Hoffmann a Branislav Prieložný jsou navíc známi spekulativním podnikáním a podezřeními z podvodů.

Manažérům ČEB by stačilo hodit jméno Hoffmann do Googlu a hned by věděli o koho jde. Partner finanční skupiny J&T Hoffmann je známý zejména vysokou frekvencí restrukturalizací, konkurzů a likvidací firem z jeho portfolia. Známo je i to, že se ke svému podnikání nerad přiznává.

 

Přečtěte si také: Věrnostní karty nevydělávají jen klientům. Údaje o zákaznících jsou atraktivním obchodním artiklem

 

Dokonalý případ schránkového podnikatele dostal od Česka pomoc pro Slovakia Steel Mills ve výši téměř pěti miliard za to, že při postavení závodu využije české dodavatele.

I v tomto případě ovšem firma krachuje už po prvních letech. Podle zlých jazyků jde právě o Hoffmannův záměr skončit tak, aby ČEB nemusel půjčené peníze vrátit. Tak či tak, ČEB opravdu peníze nedostala. Neví si rady ani s pohledávkou, kterou se jí nedaří vydražit. Mezi zájemci jsou přitom hlavně subjekty spřízněné s Hoffmannem. Až bolestně známý slovenský scénář, který se dal lehce předvídat..

Nabízí se otázka. Jsou manažeři ČEB opravdu tak hloupí, anebo mají k rozdávání dobrodružných úvěrů nějakou speciální motivaci? Jiná možnost se ovšem nezdá být pravděpodobnou.

 

 

Zřejmě si to uvědomil i ministr Andrej Babiš. V posledních týdnech totiž neskrývá horkost z toho jak ČEB hospodaří. Podle informací biztweet.eu proto chystá restrukturalizaci banky. Materiál připravuje náměstek ministra Martin Pros. Nová Česká exportní banka by měla být na světě ještě letos. A nezůstane v ní kamen na kameni.

Kromě vedení instituce čeká změna i samotnou strukturu banky. Doposud téměř autonomní ČEB bude spadat přímo pod ministerstvo financí. Při pohledu na politiku Andreje Babiše tedy možno očekávat také zhuštění personálu lidmi z Agrofertu. Ačkoli se záměr svého kolegy pokouší zastavit ministr průmyslu Jan Mládek, pod rezort financí téměř s jistotou spadne většina kompetencí banky.

Restrukturalizace je v případě černý díry na peníze jako ČEB zajistě na místě. Zůstává ovšem doufat, že se věci opravdu změní a z instituce se nestane půjčovna pro Agrofert.

 

 

 

Tomáš Lemešani

 

 

Čtěte také:

Oslavy boli predčasné. Súd zastavil ozdravenie Slovakia Steel Mills

Hoffmann s Prieložným údajne falšovali výsledky Slovakia Steel Mills. Chystali vraj podvod

Věrnostní karty nevydělávají jen klientům. Údaje o zákaznících jsou atraktivním obchodním artiklem

Česko při trestních řízeních získává majetky za desítky milionů

Léčebná marihuana je v Česku povolena. Tendr na dodavatele však má spoustu chyb

Firma Tekaz vlivného podnikatele Zuckermanna je prozatím zachráněna

Impérium politika ČSSD Zuckermanna se rozpadá, krachuje mu firma Tekaz

Ukrajinský paradox. České firmy tam navzdory válce rostou

Skupina PSJ vstupuje na Slovensko

V Bohnicích prý mizí léky. Personál se chrání tajnostmi