Věrnostní karty nevydělávají jen klientům. Údaje o zákaznících jsou atraktivním obchodním artiklem

Věrnostní program hypermarketů není jen o levnějších nákupech. Data z věrnostních karet slouží pro marketingové plánovaní a obchod řetězců.

Věrnostní program obchodních řetězců slouží pro budování lepšího vztahu se zákazníky. Není to ovšem jen o levnějších nákupech. Obchodníci dáta z věrnostních karet potřebují pro své marketingové plánovaní, nebo údaje prodávají a vydělávají tak desítky milionů.

Obchodní síť Tesco poskytuje svým zákazníkům věrnostní kartu Clubcard. Zákazníkům nabízí různé bonusy, užitečná je ovšem také pro samotnou síť supermarketů. „Nezávislá společnost, která je součástí skupiny Tesco, pak anonymně analyzuje nákupní chování v jednotlivých segmentech,“ říká mluvčí Tesco ČR Jiří Mareček. Odmítá, že by data mohla být zneužita.

 

Čtěte také: Česko při trestních řízeních získává majetky za desítky milionů

 

Systém Clubcard pro Tesco ČR provozuje společnost Dunnhumby Czech. Loňské tržby firmy představují  72, 633 milionu korun. Dunnhumby ovšem podle účetní závěrky skončila v zisku jen lehce přes tři miliony. Zbytek peněz totiž směřuje mateřské společnosti ve Velké Británii. Dunnhumby na naše otázky neodpovědělo. České Tesco ale odmítá, že by s informacemi o zákaznících obchodovalo. Jak ale biztweet.eu napsal před pár měsíci, obchod s údaji o zákaznících možno prokázat v případě slovenského Tesca.

 

 

 

Slovenská dceřina firma Dunnyhumby prokazatelně prodáva data z Clubcard třetím stranám včetně velkých hráčů jako Nestle, Unilever nebo Jonhson & Johnson. Společnosti si díky tomu umí nastavit obchodní strategii.

V poskytování zákaznických údajů dalším obchodníkům však nejsou samy. „Členové Billa Bonus clubu dávají souhlas se zpracováním svých osobních údajů pro marketingové účely, ale poskytujeme je pouze společnosti City Bank, která zákazníkům nabízí kreditní kartu BILLA Bonus Clubu,“ říká Lucie Borovičková, zastupující obchodní síť Billa.

 

 

S bonusovou kartou má nakupující slevu ve výši 3 procent z ceny nákupu v libovolné prodejně BILLA nebo v sesterské cestovní kanceláři ITS Travel. Billa a City Bank pak můžou s údaji klientů obchodovat dále.

Věrnostní systém má i Kaufland. Ten ale prodej informací o zákaznících dementuje. „Naše společnost věrnostní karty nenabízí a žádná data třetím stranám neposkytuje. Věrnostní program máme v podobě sbírání bodů a výhodné nabídky zboží pro domácnost,“ uvedl tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Řetězce Albert, či Lidl věrnostní programy nemají. Data o nákupech ale přes bonusy získávají třeba čerpací stanice Shell, nebo obchodník s drogerií DM Drogerie.

 

 

Čtěte více:

Česko při trestních řízeních získává majetky za desítky milionů

Léčebná marihuana je v Česku povolena. Tendr na dodavatele však má spoustu chyb

Firma Tekaz vlivného podnikatele Zuckermanna je prozatím zachráněna

Impérium politika ČSSD Zuckermanna se rozpadá, krachuje mu firma Tekaz

Ukrajinský paradox. České firmy tam navzdory válce rostou

Skupina PSJ vstupuje na Slovensko

V Bohnicích prý mizí léky. Personál se chrání tajnostmi

Karlovarský kraj přišel o peníze. Sto milionů korekcí nemá jak vymoct