Žilinčania budú chcieť od automobilky KIA peniaze. Tá ich však nedá

Je to len pár týždňov, čo vláda prevzala dlh mesta Žilina na seba. Automobilka KIA sa k riešeniu jeho problému nepripojí.

Viac ako 17miliónový dlh, ktorý mesto Žilina vyrobilo pri lákaní automobilového výrobcu KIA je stále otvorený. Napriek tomu, že vláda v októbri rozhodla o odpustení dlhu mesta, stále nie je vysporiadaný.

Štát totiž prevzal iba časť - zhruba tretinu dlhu, ktorý Žilina vyrobila. Podmienkou pre zaplatenie samosprávnej sekery je pritom spoluúčasť mesta. To by malo zohnať peniaze na čo najväčší podiel na dlhu. Do dvoch rokov. 

 

Financie chce pri tom zháňať v automobilke. KIA by mala odkúpiť aspoň časť mestečka Krasňany, za ktoré dlžoby vznikli. To, ale bude problém. „Spoločnosť Kia Motors Slovakia aj naďalej uprednostňuje prenájom obytného súboru v Krasňanoch, ktorý je platný do roku 2019,“ odpovedá na otázku biztweet.eu Jozef Bačé, hovorca KIA.

Prečítajte si aj RegioJet bojuje so Slovenskom. Rozdá lístky zdarma a zvažuje sťažnosť

Dlh, ktorý mestu vznikol je dôsledkom finančnej dotácie ministerstva financií, ktoré pri boji o pritiahnutie automobilky KIA na Slovensko poskytlo samospráve peniaze na vybudovanie malej štvrte pre zamestnancov automobilky. Peniaze však mala samospráva vrátiť. Ako najzadlženejšie mesto na Slovensku však splatenie dlhu nezvládlo.    

 

Čítajte tiež:

RegioJet bojuje so Slovenskom. Rozdá lístky zdarma a zvažuje sťažnosť

Na neplatiaceho dodávateľa doplatilo niekoľko vydavateľstiev

Hotelom Bonbón hrozí krach. Sú v konkurznom konaní

Stavbári z Bardejova majú problém. Dlhujú viac ako pol milióna

Raziči mincí sa v Kremnici zadlžili. Amera je v reštrukturalizácii

Doprastav dostihuje minulosť. Poľská firma sa hlási do reštrukturalizácie