Česko při trestních řízeních získává majetky za desítky milionů

Drogy, zbraně, investiční mince i nemovitosti. To vše získává stát při zabíraní majetků používaného, nebo získaného ve spojitosti s trestními činy.

Drogy, zbraně, investiční mince i nemovitosti. To vše získává stát při zabíraní majetků používaného, nebo získaného ve spojitosti s trestními činy. Část takovou cestou nabytého majetku slouží k užití státních institucí, zbytek se draží, nebo likviduje.

Majetek zabraný při trestním řízení nabývá stát jen v případě, že sloužil, nebo byl pořízen ve spojitosti s trestním činem, nebo získaný za peníze pocházející z trestní činnosti. Důležitým faktorem je přitom pravomocný rozsudek trestního soudu.

Když jmění splňuje podmínky, připadá do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten pak dále rozhodne, co s majetkem bude. Buď se zlikviduje, směřuje do dražby, nebo připadne k užitku státním institucím.

 

 

„V převážné míře jsou předmětem propadnutí movité věci, trest propadnutí nemovité věci je ukládán méně často. Lze říci, že zhruba 95 procent propadlých věcí představují nástroje použité ke spáchání trestného činu a cca 5 procent pak věci trestným činem získané,“ říká mluvčí ÚZSVM Robert Hurt.

Nejčastějšími získanými předměty jsou různé páčidla, pilky, šroubováky, či kleště. „Dále to jsou různé zbraně, jako nože, boxery, pendreky, pepřové spreje apod. Propadají i falešné průkazy a uniformy Policie České republiky nebo Celní správy,” dodává Robert Hurt.

Velkou část propadlého majetku tvoří také pěstírny a zařízení pro výrobu drog, nebo drogy samotné. Často je také vyslovován trest propadnutí finančních prostředků. „V přestupkovém řízení velmi často propadají státu střešní svítilny opatřené černým nápisem TAXI, kdy pachatelé přestupků neoprávněně provozují taxislužbu,” opisuje kuriozity Robert Hurt.

Když majetek neputuje k likvidaci, směřuje do držení státních institucí, nebo do dražby. ÚZSVM třeba v posledním období připadla nemovitost - rodinný dům s pozemkem na Mělnicku. Původní majitel byl odsouzen za zločin zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby. Jednalo se o obchody s evropskými emisními povolenkami. „Českou republiku zkrátil na dani z přidané hodnoty o částku ve výši 589 775 605 korun. Část finančních prostředků z těchto obchodů pak byla použita na koupi výše uvedených nemovitostí,“ říká Robert Hurt.

 

 

Dalším zajímavým „úlovkem“ byla sbírka investičních mincí, medailí a drobného numismatického materiálu v celkové hodnotě téměř 2,15 milionu korun. Kontraband z Ústí nad Labem připadl Národnímu muzeu v Praze. Jednalo se o soubor 433 mincí. Součástí sbírky většinou zlatých mincí jsou např. dřevěné kazety se čtyřmi, pěti i šesti mincemi, vydané v letech 2000 – 2008 v hodnotách od 2,5 tisíce až 50 tisíc korun.

Mezi nejhodnotnější mince patří zlatý stodukát Vladislav II. v hodnotě 250 tisíc korun, vydaný v roce 2006, zlatý čtyřicetidukát Ludvík I. také z roku 2006 v hodnotě 99 tisíc korun. „ÚZSVM získal uvedené předměty na základě rozsudku Vrchního soudu v Praze, kterým byl podle trestního zákoníku uložen trest propadnutí věci. ÚZSVM předal sbírku muzeu na základě doporučení Ministerstva kultury ČR,“ doplňuje Robert Hurt.

Mezi dalšími hodnotnými předměty jsou zejména automobily a finanční hotovost. Většinu zabaveného majetku ovšem tvoří drogy a vybavení na jejich výrobu. Ty končí v spalovně.

 

 

Čtěte také:

Léčebná marihuana je v Česku povolena. Tendr na dodavatele však má spoustu chyb

Firma Tekaz vlivného podnikatele Zuckermanna je prozatím zachráněna

Impérium politika ČSSD Zuckermanna se rozpadá, krachuje mu firma Tekaz

Ukrajinský paradox. České firmy tam navzdory válce rostou

Skupina PSJ vstupuje na Slovensko

V Bohnicích prý mizí léky. Personál se chrání tajnostmi

Karlovarský kraj přišel o peníze. Sto milionů korekcí nemá jak vymoct