Oslavy boli predčasné. Súd zastavil ozdravenie Slovakia Steel Mills

Košický okresný súd zrušil reštrukturalizáciu Slovakia Steel Mills. Firma tak naďalej smeruje ku krachu.

Spolumajiteľ Slovakia Steel Mills Mário Hoffmann minulý týždeň hovoril pre Hospodárske noviny o tom, že súdy schválili reštrukturalizáciu firmy a fabrika tak znovu spustí výrobu.

Krok, ktorý by vážne poškodil hlavného veriteľa spoločnosti – Českú exportnú banku však Okresný súd Košice I ruší.

„Okresný súd Košice I v právnej veci navrhovateľa - dlžníka: SLOVAKIA STEEL MILLS, o návrhu na povolenie reštrukturalizácie takto. Z a s t a v u j e r e š t r u k t u r a l i z a č n é k o n a n i e voči dlžníkovi: SLOVAKIA STEEL MILLS, a.s., „ uvádza verdikt košického súdu.

 

 

Ak firma nevymyslí riešenie, ako zaplatiť dlhy v desiatkach miliónov eur v najbližších týždňoch, čaká ju krach. To by znamenalo katastrofu. Východoslovenské mesto Strážske by totiž získalo ďalších 500 nezamestnaných.

Najväčšiu sekeru majú oceliarne u Českej exportnej banky. Tá požičala v roku 2007 Slovakia Steel Mills 4,6 miliardy českých korún na vybudovanie závodu výmenou za to, že technológiu dodajú českí exportéri. Oceliarne začali vyrábať v roku 2011, v nasledujúcich dvoch rokoch ale každý rok vykázali stratu zhruba miliardu korún. Česká exportná banka preto vyhlásila zámer predať pohľadávku, ktorá vznikla z nesplácania úveru.

"Česká exportná banka dlhodobo usiluje o maximálny výťažok pri predaji pohľadávok voči SSM. Prípadné schválenie reštrukturalizácie by na tento zámer nemalo žiadny vplyv," povedal pre biztweet.eu riaditeľ odboru Medzinárodné vzťahy a komunikácia Českej exportnej banky Petr Križan. O pohľadávku sa uchádzali akcionári J & T, Arca Capital a ukrajinská KVV Group. Doteraz sa ju ale vydražiť nepodarilo. 

Ukrajinský záujemca o továreň Slovakia Steel Mills – KVV Group majiteľov slovenskej firmy podozrieva z podvodu. KVV odovzdala dokumenty o údajnom podvode bývalých majiteľov českému Najvyššiemu štátnemu zastupiteľovi. Chystá sa vyšetrovanie partnera J&T Mária Hoffmanna a veľkopodnikateľa Branislava Prieložného. Mário Hoffmann, ale v reakcii pre biztweet.eu tvrdenia poprel a sám zvažuje právne kroky voči KVV Group.

 

 

Čítajte viac:

Slovenským oceliarňam vraj schválili reštrukturalizáciu. ČEB pohľadávku ďalej vymáha

Ukrajinci obvinili partnera J&T pred Najvyšším štátnym zastupiteľstvom. Hoffmann čelí vyšetrovaniu pre podvod

Hoffmann s Prieložným údajne falšovali výsledky Slovakia Steel Mills. Chystali vraj podvod

Česká polícia rieši dve trestné oznámenia týkajúce sa Slovakia Steel Mills