Slovenským oceliarňam vraj schválili reštrukturalizáciu. ČEB pohľadávku ďalej vymáha

Spoločnosť Slovakia Steel Mills dostala od košického súdu dobrú správu. Reštrukturalizácia oceliarne bola schválená. ČEB však stále vymáha miliardy

Spoločnosť Slovakia Steel Mills dostala podľa Hospodárskych novín od košického súdu dobrú správu. Reštrukturalizácia oceliarne vraj bola minulý týždeň schválená a firma môže obnoviť výrobu. Prioritou továrne bude splatenie pohľadávky, ktorú od nej vymáha Česká exportná banka.

Časť takmer 500 zamestnancov oceliarní sa vo východoslovenskom meste Strážske vrátilo do práce. Koľko z nich skončilo, ani to s čím počíta plán ozdravenia továrne nám však vedenie nepovedalo. Na otázky biztweet.eu nereagoval ani spolumajiteľ Slovakia Steel Mills Mário Hoffmann.

Najväčšiu sekeru majú oceliarne u Českej exportnej banky. Tá požičala v roku 2007 Slovakia Steel Mills 4,6 miliardy českých korún na vybudovanie závodu výmenou za to, že technológiu dodajú českí exportéri. Oceliarne začali vyrábať v roku 2011, v nasledujúcich dvoch rokoch ale každý rok vykázali stratu zhruba miliardu korún. Česká exportná banka preto vyhlásila zámer predať pohľadávku, ktorá vznikla z nesplácania úveru.

 

 

Na predaji nároku voči dlžníkovi nič nemení ani eventuálna ochrana súdov. "Česká exportná banka dlhodobo usiluje o maximálny výťažok pri predaji pohľadávok voči SSM. Prípadné schválenie reštrukturalizácie by na tento zámer nemalo žiadny vplyv," hovorí riaditeľ odboru Medzinárodné vzťahy a komunikácia Českej exportnej banky Petr Križan. O pohľadávku sa uchádzali akcionári J & T, Arca Capital a ukrajinská KVV Group. Doteraz sa ju ale vydražiť nepodarilo.

Ukrajinský záujemca o továreň Slovakia Steel Mills – KVV Group majiteľov slovenskej firmy podozrieva z podvodu. KVV odovzdala dokumenty o údajnom podvode bývalých majiteľov českému Najvyššiemu štátnemu zastupiteľovi. Chystá sa vyšetrovanie partnera J&T Mária Hoffmanna a veľkopodnikateľa Branislava Prieložného. Mário Hoffmann, ale v reakcii pre biztweet.eu tvrdenia poprel a sám zvažuje právne kroky voči KVV Group. 

 

Čítajte viac: 

Ukrajinci obvinili partnera J&T pred Najvyšším štátnym zastupiteľstvom. Hoffmann čelí vyšetrovaniu pre podvod

Hoffmann s Prieložným údajne falšovali výsledky Slovakia Steel Mills. Chystali vraj podvod

Česká polícia rieši dve trestné oznámenia týkajúce sa Slovakia Steel Mills