Léčebná marihuana je v Česku povolena. Tendr na dodavatele však má spoustu chyb

Česká marjánka bude pro těžce choré pacienty k mání legálně. Ministerstvo zdravotnictví však nastavilo na její prodej v lékárnách nerealní podmínky

Roky lobbingu a tlaku pacientských svazů se zdá se zúročily. Marihuana je od dubna pro těžce choré pacienty legální a sehnat si ji budou moci v bezpečných lékárnách. „Předmětem veřejné zakázky je dodávka konopí pro léčebné použití vypěstovaného, sklizeného, usušeného, primárně zpracovaného a skladovaného v souladu s právními předpisy a podmínkami uvedenými v zadávací dokumentaci,“ zní text zadání tendru. Jednoduše, splněný sen mnoha těžko chorých pacientů, ale taky pěstitelských firem.

Epochální událost ovšem brzy ztrácí svůj pompézní charakter. Úředníci totiž zákonem předběhli sami sebe i realitu. Nový zákon obsahuje bohatou škálu populistických a neprofesionálních chyb.  

Hloupost nebo černý byznys?

Od začátku funkčnosti zákona jej doprovází problém za problémem. Prvním trapasem bylo povolení dovozu marihuany. Bez jasného zdůvodnění rozhodl rezort zdravotnictví o tom, že jedinou zemí, odkud se bude moci konopí dovážet, je Nizozemsko. Země tulipánů je pěstěním marihuany známá, ale to, že stát určuje, odkud zboží brát je přinejmenším podivné.

Podle odborníků umí kvalitní marihuanu určenu pro těžce choré lidi vypěstovat taky třeba v Izraeli. Tamní marihuana je navíc i třikrát levnější než ta z Nizozemska. Přesto o výběru země původu neproběhla ani širší diskuze.  

 „Léčebné konopí lze sehnat i v jiných zemích světa, omezit se pouze na jednoho výrobce je samozřejmě nesmysl. Navíc nizozemský producent nabízí jen několik málo odrůd a dovoz jen v omezeném množství. Zakomponovat takového dovozce jako výhradního do legislativy a víceméně legislativu přizpůsobit podmínkám dovozce, je skutečně buď naprostá hloupost, nebo jiný, pravděpodobně ekonomický záměr. Je to rozhodně špatný krok a důkaz, že lidé, kteří u nás legalizují léčebné konopí nejde o pacienty nebo využití konopí, ale o byznys,“ říká Róbert Veverka, předseda občanského sdružení Legalizace. 

O změnu se, zatím neúspěšně, pokusil ministr Svatopluk Němeček až po tom, co si za předešlé rozhodnutí rezortu vysloužil velkou kritiku pacientů. Na jejich podnět odletěl koncem března a začátkem listopadu do Izraele, kde jednal o možnostech dodávek ze židovského státu. Neuspěl a vyhlásil, že dovoz z Izraele není možný v krátkodobém horizontu zrealizovat.

Druhým problémem bylo, když i více než měsíc po uvolnění dovozu z Nizozemska nepřiletěl do Česka ani gram marihuany.  Mohly za to nejasně definovaný podmínky obchodu, či následného bezpečnostního postupu. Vybavit papíry pro dovoz konopí bylo pro firmy, které tak chtěly udělat velkou výzvou. O dovoz se zajímají zejména společnosti Czech Medical Herbs, Phoenix a Elkoplast Slušovice.

 

 

První nizozemský "matroš" do Česka dovezla společnost Elkoplast Slušovice až začátkem dubna. A tu vyšla na povrch další podivnost celého zákona. Firma odmítla přezradit, jaké množství marihuany dovezla. A to bez odůvodnění. Stejně mlčenlivý je i stát, který licenci na dovoz firmě přidělil. „První vydané dovozní povolení na dovoz konopí pro léčebné použití bylo na 3000 gramů,“ konstatuje Ministerstvo zdravotnictví České republiky.  Jestli firma Elkoplast měla jen jedno povolení a kolik skutečně přivezla, ale rezort nekomentuje.

Transparentnost se tak vytrácí již na počátku celého cyklu. Nikdo kromě úředníků a pracovníků firmy neví, kolik konopí bylo do Česka dovezeno, kde je, ani co se s ním děje. Jisté je jen to, že se legálně neprodává. Tu se totiž dostáváme k dalšímu z paskvilů českého legálního (ne)prodeje marjánky.

Trávu mají, ale nemohou ji prodat

Když by těžce chorý pacient žádal od svého lékaře předpis na dávku konopí, nic by tím nedosáhl. Marihuanu jde totiž předepsat jen přes speciální elektronický rejstřík. Ten nefunguje. A taky se na to přišlo až teď, dávno po tom, co měla být marjánka v regálech lékáren.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv je za to zodpovědné předešlé vedení ústavu. „Vybudovalo registr jako součást centrálního úložiště, což je v rozporu se zákonem o léčivech,“ tvrdí ve vyjádření ústav.

Nový šéf úřadu Zdeněk Blahuta, nechal udělat audit předešlého ředitelství, a proto celá věc stojí. Audit prokázal, že má pravdu a registr by neměl fungovat podle představ předešlého vedení úřadu. „Spuštění Registru pro léčivé přípravky s omezením předpokládáme během měsíce října tohoto roku,“ slibuje nápravu mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková.

Hledají pěstitele, kteří by chtěl vyrábět i když nemůže prodávat

Navzdory patový situaci s rejstříkem jde ministerstvo zdravotnictví, respektive Státní ústav pro kontrolu léčiv střemhlav do dalšího průšvihu. Na konci května vypsal tendr na dodání v Česku vypěstovaného léčebného konopí. Kromě firem, které budou moct konopí dovážet letecky ze zahraničí, se tak dveře k výdělku otevřou taky pro společnosti, které chtějí pěstovat marihuanu v domácích podmínkách a to ve velkém. Státem dostanou požehnání k prvotřídní výbavě a nic nebudou muset skrývat. 

 O legální pěstění byl zpočátku mezi českými společnostmi velký zájem. Po tom, co si firmy přečetly podmínky soutěže, se však situace změnila. „Naši odborníci zjistili, že zadávací podmínky jsou naprosto nesmyslné a odrazující. Nepřihlásíme se. Přihlásil by se jen blázen,“ říká Jiří Stabla majitel Carun Pharmacy.

Právě on byl ještě před pár dny velkým obhájcem státního tendru. Po prostudování podmínek soutěže ale prudce obrátil. „V zadávacích podmínkách je požadována odrůda s 19 % THC a 1 % cannabidiolu. Tato odrůda ovšem nebude fungovat na problémy českých pacientů, navíc jim bude špatně kvůli nízkému obsahu cannabidiolu,“ varuje Stabla.

Kritizuje taky povinnost vítězných firem dělat rozbory látek ze sklizní, které stojí okolo 100 tisíc korun a další kritéria. „Tak, jak je to postavené, je docela zřejmé, že stát nechce, aby tento tendr dopadl dobře. Podmínky nelze v realitě splnit,“ konstatuje Jiří Stabla.

 

 

Zájmem o tendr se nechlubili ani jiné firmy. Výjimkou jsou obchodní společnosti. ou navíc přesvědčeni, že konopí v lékárnách (když se tam někdy vůbec dostane) bude čelit vysoké poptávce. Argumentem jsou zejména počty těžce chorých lidí. Na rakovinu, AIDS a roztroušenou sklerózu trpí desetitisíce Čechů. Podle firem zabere i reklamní efekt, který přinese již samotná aura legálnosti prodeje marihuany.

Realita pacientů je však někde jinde. Zatímco se firmy na prodej těší, pacienti nevěří v to, že se na jejich situaci něco změní. Podle těžko chorých lidí stát přichystal nová pravidla bez toho, aby hlouběji zkoumal, co vlastně pacienti s vážnými problémy potřebují a jak vypadá jejich sociální situace.

Nebudou na to mít

Nejvážnějším problémem se zdá být plánovaná cena léčebné marihuany. Stát, jako regulátor určil jednotnou cenu 300 korun za gram. Je to dva až třínásobní výše oproti konopí, které si uživatelé marihuany kupují ilegálně na ulici. Zdravotní pojišťovny navíc nebudou konopí jako speciální léčební doplněk hradit.

Třeba pacienti s AIDS musí platit desítky tisíc korun měsíčně na léčiva, které jim pojišťovny nehradí. Pro mnoho z nich je těžké vůbec si udržet střechu nad hlavou. Podle tajemníka České společnosti AIDS Júliusa Szabó si proto HIV pozitivní pacienti nebudou nakupovat marihuanu z lékáren. Legální nákup nebude dostupný ani pro pacienty s rakovinou, či roztroušenou sklerózou.

 

 

Jak říká prezident Svazu pacientů České republiky Luboš Olejár, celé uvolnění prodeje léčebného konopí působí spíše jako populistický paskvil. Podle něj politici přistoupili na změnu zákona jen proto, aby zdánlivě ustoupili množícím se tlakům veřejnosti. „Svaz pacientů upozornil ministra zdravotnictví na nepřijatelnou cenu 300 korun za gram. Z Izraele přivezl nabídku třikrát levnější, ale úřady to nějak zasekly,“ říká Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů České republiky.

 

Čísla ČR:

 

20 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou

2221 pacientů s HIV

Přes 400 tisíc Čechů trpí nějakou formou rakoviny

Cena státem regulovaného konopí 300 KČ/gram, cena na ulici 100 – 200 KČ/gram

 

 

Čtěte také:

Česi už marihuanu predávajú legálne. Na Slovensku by šiel do basy aj pacient s rakovinou

rozdali bez súťaže

Slovensko opäť zlomilo rekord. V počte neziskoviek

Štát chce nakúpiť desaťtisíce zbraní. Megaobchod vyzbrojí policajtov aj vojakov