Stávka Buffetta na BYD sa vypláca. Tesla na čínskeho konkurenta stráca
Čínska automobilka BYD v marci 2025 prvýkrát prekonala Teslu v štvrťročných tržbách z automobilového priemyslu. Potvrdilo to správnu stratégiu Buffettovho Berkshire, ktorý dáva BYD prednosť pred známou americkou značkou.
Pred rokmi Buffett podporoval čínskeho výrobcu elektrických vozidiel, o ktorom ste pravdepodobne vtedy nikdy nepočuli, a teraz vybíja batérie rýchlejšie, než si môžete vybrať seriál na Netflixe.
Pokiaľ to znie nepravdepodobne, pamätajte: Buffett to videl už v septembri 2008. Berkshire Hathaway vtedy v tichosti nakúpila 225 miliónov akcií BYD za zhruba 230 miliónov dolárov – takmer 10 % spoločnosti. Ak sa prenesieme do súčasnosti, podiel Berkshire má odhadovanú hodnotu 6 až 8 miliárd dolárov – zhruba 25 až 30-násobok pôvodnej investície.
Koncom marca BYD prekonala Teslu v štvrťročných tržbách z automobilového priemyslu. Buffett medzitým nedávno zopakoval svoje nadšenie pre BYD na výročnom stretnutí Berkshire v roku 2024: „Charlie [Munger] dvakrát búšil do stola… a povedal: ‚Kúpte si BYD.‘ Mal pravdu.“
Po meteorickom vzostupe BYD Berkshire od roku 2022 znižuje svoju pozíciu a do polovice roku 2024 ticho klesá pod 5% vlastníctva. Toto ale nie je koniec romance.
Systém autonómneho riadenia BYD je súčasťou štandardnej výbavy jej vozidiel. U Tesly nie. A práve stávka na ľudskú pohodlnosť je jedným z dlhodobých atribútov investícií Berkshire. Začiatkom roku 2025 spoločnosť BYD spustila „God's Eye“, systém autonómneho riadenia. Dodáva sa štandardne, dokonca aj na ich hatchbacku Seagull za 9500 dolárov.
Medzitým si Tesla účtuje približne 15000 dolárov za svoj softvér Full Self-Driving, ktorý je v súčasnosti pozastavený čínskymi regulačnými orgánmi. Zatiaľ čo fanúšikovia Muska čakajú, zákazníci BYD sú už na cestách.
BYD sa krátko stretávala s odmietnutím autonómnej technológie ako štandardnej funkcie – kritici sa obávali, že to vyvolá nerealistické bezpečnostné očakávania. BYD však rýchlo objasnila, že ich technológia podporuje vodiča, nie je plne autonómna. Panika sa zmiernila a skepticizmus sa cez noc zmenil na dôveru spotrebiteľov.
Od batérií cez polovodiče až po motory – dokonca aj samotné lítiové bane – BYD riadi každú časť svojho dodávateľského reťazca. Konkurenti prosia dodávateľa o diely, zatiaľ čo BYD pokojne prepína vypínače vo vlastných továrňach.
Čítajte aj:
Boeing súperil s Lockheed o kontrakt za 20 miliárd dolárov. Zvíťazil
Americké “whisky štáty” pocítia dopad hroziacej colnej vojny s Európou
Táto vertikálna integrácia nie je len prevádzková brilantnosť – je to nepriestrelná ekonomická priekopa. Riadenie lítiových baní, výroby batérií a výroby polovodičov izoluje BYD od prudkých cenových skokov dodávateľov, či geopolitického rastu chaosu v dodávateľskom reťazci. V kombinácii s disciplinovaným finančným riadením, solídnym peňažným tokom a konzervatívnym dlhom – presne s fiškálnou prísnosťou, ktorú Buffett vyžaduje – a máte perfektnú investíciu v štýle Buffetta.
V roku 2023 spoločnosť BYD prerazila medzi 10 najväčších svetových výrobcov automobilov. Do roku 2024 vyskočila na šiestu pozíciu a dýchala Tesle na krk.
Hrubá marža spoločnosti BYD vo výške 20,6 % nielenže prekonáva Teslu; predbehne aj BMW, Mercedes-Benz a Toyotu. Trhová kapitalizácia spoločnosti BYD je však iba jedna pätina trhovej kapitalizácie Tesly, hoci má takmer celosvetovú korunu predaja elektrických vozidiel.
Musk prehráva aj na čínskom trhu, kde podporou režimu a narušením západného partnerstva urobil zmluvu s diablom. Čínski vodiči neprechádzajú iba na elektrický pohon – vyberajú si múdrejšie, bezpečnejšie, lacnejšie a rýchlejšie vozidlá. Tesla tento závod prehráva. V januári 2025 predaje Tesly v Číne klesli o 11 %; BYD vzrástli o 48 %.
Problémy Tesly v Číne, druhom najväčšom trhu Tesly, sa nezlepšili ani teraz. Novo zverejnené dáta od China Passenger Car Association ukazujú, že predaj Tesly v Číne za prvý štvrťrok 2025 klesol o 22 % oproti predchádzajúcemu roku, zatiaľ čo celkový predaj nových vozidiel BYD vzrástol o 46 %.
Regulačné bolesti hlavy Tesly v Číne nie sú prekážkou - sú to otvorené dvere pre BYD, aby upevnila svoj vedúci podiel na trhu.
Investori samozrejme musia vziať do úvahy geopolitické napätie medzi USA a Čínou. Clá, predpisy a diplomatické riziká sú veľmi reálne. Pre diverzifikovaných investorov však BYD poskytuje strategické zabezpečenie – expozíciu na rýchlo rastúcich trhoch podporovaných čínskou vládou pevne odhodlanou viesť globálnu revolúciu elektromobility.
Spoločnosť BYD získala v Hongkongu 5,6 miliardy dolárov – druhý najväčší bleskový predaj akcií v regióne a najväčšie automobilové financovanie za posledných desať rokov. Spoločnosť tento kapitál využíva na vybudovanie náskoku.
Charlie Garcia je zakladateľom a riadiacim partnerom R360
Voľná editácia lem
Biztweet
Máte záujem o informačný spravodajský servis z investičného prostredia alebo analýzu trhu na kľúč podľa Vašich požiadaviek? Napíšte na kontakt@businesspr.eu
Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZP