Americké “whisky štáty” pocítia dopad hroziacej colnej vojny s Európou

V reakcii na Trumpovej nové clá na dovážaný hliník a oceľ, Európska únia plánuje zasiahnuť americký priemysel liehovín. Niektoré americké štáty to pocítia výrazne.

Americkým výrobcom whisky hrozí 50 % clo, pretože Európska únia podniká odvetné opatrenia proti novej colnej politike prezidenta Donalda Trumpa na dovoz ocele a hliníka.

Americký liehovinový priemysel dúfal, že sa vyhne odvetným clám na svoje produkty, ale namiesto toho sa zdá, že clá zasiahnu – a zaťažia najmä whisky a južanské štáty. Európska únia plánuje nové clá na širokú škálu dovozu z USA v reakcii na novú 25% daň prezidenta Donalda Trumpa na dovážaný hliník a oceľ, ktorá už nadobudla platnosť.

Protiopatrenia EÚ majú zahŕňať 50% clo na americkú whisky, ktoré začne platiť 1. apríla 2025. Ďalšie americké likérové produkty – ako gin, likéry ale aj ďalšie – sú na 99-stránkovom zozname amerického tovaru, na ktorý cieli odvetná colná politika Európy. Vplyvu na podnikateľské prostredie a výber daní sa preto najviac obávajú štáty Tennessee, Kentucky, Florida a Texas.

EÚ je najväčším exportným trhom v tomto odvetví. Pre americké likérky znamenal európsky odbyt v roku 2023 883 miliónov amerických dolárov. Kanada bola druhým najvýznamnejším exportným odbytiskom s 262 miliónmi dolárov.

Návrhy na clá prezidenta Trumpa podnietili výpredaje akcií. Od hrozieb voči Kanade a Mexiku po nové poplatky voči Číne a širšie odvetné clá ovplyvňujú akciový trh.

„Oznámenie EÚ o opätovnom uvalení týchto ciel na americkú whisky na 50 % od 1. apríla je hlbokým sklamaním a vážne podkope úspešné úsilie o obnovu vývozu amerických liehovín do EÚ. Obnovenie týchto oslabujúcich ciel v čase, keď liehovinový priemysel naďalej čelí spomaleniu na trhu v USA, ďalej obmedzí rast a negatívne ovplyvní pálenice a farmárov v štátoch po celej krajine,“ povedal prezident americkej asociácie likérok DISCUS Chris Swonger.

Lobbista má na mysli oživenie exportu tohto odvetvia, ku ktorému došlo po prepade počas Trumpovho prvého funkčného obdobia, kedy EÚ reagovala na jeho tarify svojimi vlastnými protiopatreniami, rovnako ako teraz.

Demokratickí a republikánski politici z Kentucky odsúdili návrat obchodných vojen. Demokratický poslanec Morgan McGarvey v príspevku na sociálnych sieťach uviedol, že protiopatrenia EÚ „budú pre náš bourbonový priemysel zničujúce“.

„Malá obchodná vojna Donalda Trumpa neznižuje náklady ani neposilňuje našu ekonomiku – robí pravý opak. Náklady raketovo rastú, naša ekonomika klesá a teraz tisíce Kentuckianov čelí ešte väčšej neistote,“ dodal McGarvey.

Čítajte aj:

Slovensko sa v rebríčku digitálneho blahobytu prepadlo o dve priečky. V EÚ je posledné

11 sektorov a akcií, ktoré prekonajú očakávania

Trump chce 25% clo na autá z EÚ. Aký to má efekt na výrobu Európanov v USA?

Republikánsky senátor Rand Paul povedal v podcaste, že odvetné clá poškodia predaj bourbonu z Kentucky a senátor štátu Mitch McConnell varoval pred obchodnými vojnami. McConnell, bývalý šéf senátu, povedal, že „pracovitých Kentuckianov, ktorí vyrábajú 95 % svetového bourbonu, by to mohlo bolieť“.

Generálny riaditeľ likérového gigantu Brown Forman Lawson Whiting už priznal, že jeho spoločnosť je v ťažkej situácii kvôli odvetným clám EÚ. „Dlhú dobu sa odohrávalo mnoho signálov, najmä z EÚ takže to nie je úplne nečakané, a urobili sme pár vecí, aby sme sa na to pripravili, ale viete, je to ťažké,“ povedal Whiting na spotrebiteľskej a maloobchodnej konferencii UBS.

Medzi značky spoločnosti so sídlom v Kentucky patria Jack Daniel's Tennessee Whisky, Woodford Reserve bourbon a Old Forester bourbon. Firma od oznámenia ciel na burzách padá.

Americký likérový priemysel má problém aj v Kanade, kde niektoré provincie stiahli americké produkty zo svojich obchodov s liehovinami. Tieto kroky prišli v reakcii na Trumpove clá na kanadské produkty. „V Kanade zišlo z regálov mnoho produktov vyrobených v Amerike. Chcem povedať, že je to horšie ako tarifa, pretože vám to doslova berie tržby,“ povedal Whiting.

V postoji kanadských provincií zatiaľ nedošlo k žiadnej zmene, pretože Trumpova administratíva obmedzila rozsah svojich ciel voči Kanade, ale nezrušila ich úplne. Liquor Control Board of Ontario a Manitoba Liquor and Lotteries pokračuje v oznamovaní zákazníkom, že americké produkty nie sú dostupné.

 

Victor Reklaitis

Victor Reklaitis je washingtonským korešpondentom MarketWatch. 

 

Máte záujem o informačný spravodajský servis z investičného prostredia alebo analýzu trhu na kľúč podľa Vašich požiadaviek? Napíšte na kontakt@businesspr.eu

Biztweet, podporte nás nákupom v našom eshope alebo darom na Číslo účtu:1027300577/5500 IBAN: CZ1455000000001027300577 BIC/SWIFT: RZBCCZP