Insolvencie 2024: Pohreby firiem kulminovali

Stúpol podiel malých konkurzov, výrazne sa predĺžil čas medzi návrhom a vyhlásením riadneho bankrotu, počty ozdravných procesov ďalej klesajú.

Súdy vlani vyhlásili konkurz na majetok 336 právnických osôb, čo je nové desaťročné maximum. Vyplýva to z údajov zverejnených v Registri úpadcov, ktorý spravuje Ministerstvo spravodlivosti SR. To čerpá dáta z obchodných vestníkov a interného súdneho systému, ktoré napĺňajú insolvenční sudcovia.

Počet rekordný, aktíva stagnujú

Počet konkurzov síce kulminuje na historickom strope, no hodnota aktív právnických osôb, ktoré definitívne skrachovali, medziročne mierne klesla. A v porovnaní s rokom 2022 nebola ani polovičná. Dosiahla 333 miliónov eur a netvorila ani 1,1 promile aktív všetkých nefinančných podnikov, ktoré dosiaľ zverejnili účtovné závierky za fiškálny rok 2023. Ak od aktív subjektov, ktoré skrachovali v nadpriemernom roku 2022, odrátame troch najvplyvnejších úpadcov (hlavne Zachem a LE Trading), budú štatistiky za uplynulé tri roky 2022 až 2024 - z hľadiska majetku úpadcov identifikovaného pri vstupe do konkurzu - prakticky identické.

Po výraznom náraste v roku 2023 podiel skrachovaných právnických osôb, ktoré nemali žiadny majetok, respektíve ich aktíva neprevýšili 100-tisíc eur, mierne poklesol. Bolo ich niečo vyše 44 percent. Treba pritom ale razom dodať, že rebríčku úpadcov s najväčším majetkom v roku 2023 formálne dominovala v skutočnosti prázdna košická firma Axe Capital Group SE, ktorá v podvodnej pyramídovej schéme utopila investorom bezmála 50 miliónov eur.

Vlani už na čele pelotónu prevládali reálne spoločnosti - trenčianska strojárska ikona Trens, ktorú definitívne pochovala strata ruského trhu, žilinská stavebná firma Hastra, ktorá sa pred finálnou ranou z milosti pokúsila o ozdravenie, nitriansky Pharmos, kedysi pätnásty najväčší veľkoobchodník s liečivami a liekmi, Distrib Capital, ktorý pri Trnave prevádzkoval oceňovaný pivovar Karpat, či Chemes, zásobujúci teplom domácnosti a podniky v Humennom (jeho aktíva boli pred vyše desiatimi rokmi trojnásobné).

Identifikovaný čistý obrat úpadcov, ktorí vlani skrachovali, dosiahol bezmála 350 miliónov eur. Na prvý pohľad veľké číslo, ktoré však predstavuje iba jeden a štvrť promile známych tržieb nefinančných spoločností za rok 2023, a pre obraznejšie porovnanie zhruba šestinu celkových tržieb najväčšieho tunajšieho maloobchodného reťazca Lidl.

Oproti predchádzajúcemu roku je čistý obrat minuloročných úpadcov síce o štvrtinu vyšší, ale stále výrazne zaostáva za mimoriadnym rokom 2022, keď štatistiky prifúkol najmä bratislavský veľkoobchodník s elektrinou LE Trading. Bez jeho vplyvu by vlaňajšok vyčnieval aj nad rokom 2022, ale za rokom 2021 by stále o vyše desatinu zaostával. K úpadcom s najvyšším obratom za rok 2024 patria popri Pharmose, Chemese a Hastre aj niekdajšia trhová štvorka v spracovaní hydinového mäsa Hydina SK, ktorú donedávna riadil známy východoslovenský mäsiar Pavol Konkoľ, a žilinský veľkoobchodník Delitex. Ten však o tržbách informoval naposledy ku koncu roka 2014.

 

Celá analýza na tomto linku