Ukrajinci obvinili partnera J&T pred Najvyšším štátnym zastupiteľstvom. Hoffmann čelí vyšetrovaniu pre podvod

Ukrajinský záujemca o továreň Slovakia Steel Mills – KVV Group odovzdal dokumenty o podvode majiteľov českému Najvyššiemu štátnemu zastupiteľstvu.

Ukrajinský záujemca o továreň Slovakia Steel Mills – KVV Group odovzdal dokumenty o údajnom podvode bývalých majiteľov českému Najvyššiemu štátnemu zastupiteľovi. Chystá sa vyšetrovanie partnera J&T Mária Hoffmanna a veľkopodnikateľa Branislava Prieložného.

„Zatím Vám mohu pouze stručně potvrdit, že takové podání Nejvyšší státní zastupitelství obdrželo,“ povedal hovorca Najvyššieho štátneho zastupiteľstva Českej republiky, ekvivalentu slovenskej generálnej prokuratúry, Petr Malý.

Spoločnosť KVV Group obviňuje Mária Hoffmanna spolu s ďalším spolumajiteľom Slovakia Steel Mills Branislavom Prieložným z pripravovania podvodu, ktorým chceli Českú exportnú banku pripraviť o 4,6 miliardy českých korún.

 

 

KVV Group z Ukrajiny ponúkla Českej exportnej banke 75 miliónov eur za pohľadávku 168 miliónov eur, ktorú má česká banka voči slovenskej oceliarni Slovakia Steel Mills. Neuspela, aj keď podľa jej tvrdení ponúkla o 25 miliónov eur viac ako druhá najvyššia ponuka.

Za čudným správaním Českej exportnej banky ako aj existenčnými problémami Slovakia Steel Mills zo Strážskeho vidia Ukrajinci snahu majiteľov slovenskej firmy podvodom získať 168 miliónov eur. Ide o výšku úveru, ktorý Slovakia Steel Mills od Českej exportnej banky dostala. Podľa KVV Group ho Slovakia Steel Mills nikdy splatiť neplánovala.

„KVV Group má dostatok dôkazov, že členovia Dozornej rady Slovakia Steel Mills a. s., Mário Hoffmann a Branislav Prieložný od začiatku systematicky plánovali urobiť geniálny podvod a nevrátiť Českej exportnej banke 4,6 miliardy českých korun. Takýmto spôsobom sa Mário Hoffmann a Branislav Prieložný dopustili mimoriadne závažnej ekonomickej trestnej činnosti podvodu a krádeže,“ uvádza hovorca KVV Group Artem Krasnikov.

Spomínanými dokumentami má byť súdno-znalecký posudok audítora, hovoriaci o tom, že Mário Hoffmann a Branislav Prieložný manipulovali výkazy ziskov a strát a súvahy Slovakia Steel Mills a. s. ("SSM") v rokoch 2011, 2012 a 2013. Takýmto spôsobom vraj zvyšovali výdavky a znižovali zisky tak, aby firma SSM vyzerala ako ekonomicky nestabilná a nezisková. Tým vraj chcela vysvetliť neschopnosť vrátiť sumu 4,6 milliardy korún Českej exportnej banke.

Daňové úrady a Finančná správa Slovenskej republiky navyše údajne vykonali daňové kontroly v SSM a zadržali 110 miliónov korún z nadmerných odpočtov DPH. Daňové úrady a finančná správa Slovenskej republiky vraj poskytli ďalší dôkaz podvodnej schémy, ktorú systematicky aplikovali Hoffmann a Prieložný.

Branislav Prieložný a Mário Hoffmann podľa tvrdení KVV Group používali schému, ktorá spočívala v tom, že SSM kupovala šrot za predražené a umelo „nafúknuté“ ceny. Kedže svojim dodávateľom šrotu nikdy nezaplatili a znova systematicky zvyšovali nákupné ceny, či náklady SSM, aby firma vyzerala stratová, zvyšovali objem záväzkov a zadĺženosti v súvahe SSM, aby SSM mala výhodnú pozíciu v ďalších jednaniach s dodávateľmi a aj s Českou expotnou bankou.

KVV Group vraj disponuje niekoľkými svedectvami majiteľov firiem, ktoré sa pre nesplatené faktúry SSM dostali do problémov.

V júli 2014 sa vraj v Bratislave konalo stretnutie Mária Hoffmanna s Evgeniy Kazminom a Valeriy Krishtalom z KVV Group a Ivanom Shekhavtsovom z Alfa Banky. Mário Hoffmann mal na tomto stretnutí povedať, že hneď potom ako kúpi problematickú pohľadávku Českej exportnej banky s vysokým diskontom, je schopný zlepšiť ziskovosť SSM, ukázať stabilitu SSM a vysokú ekonomickú výnosnosť SSM, aby mohol firmu predať za 5,5 miliardy korún.

Ukrajinská skupina má vraj aj SMS správy, v ktorých Pavol Krúpa z Arca Capital otvorene priznal, že zastupuje Mária Hoffmana s cieľom odkúpiť problematickú pohľadávku Českej exportnej banky. V týchto SMS správach Pavol Krúpa tiež navrhuje Valeriyovi Kristhalovi a Evgeniyovi Kazminovi stretnúť sa v Prahe s akcionármi J&T za účelom dohody schémy zmanipulovania Verejného tendra predaja danej problematickej pohľadávky.

Česká exportná banka sa k obvineniam nechcela vyjadriť. „Česká exportní banka plně respektuje platný český zákon o bankách včetně požadavku dodržovat bankovní tajemství. Nepřísluší jí proto vyjadřovat se k jakýmkoli spekulacím na adresu jejích klientů,"konštatuje hovorca Českej exportnej bankyPetr Križan. K podozreniam sa nám doposiaľ nevyjadrilo ani vedenie SSM. Je veľmi problmatické nájsť naň aspoň jeden kompetentný kontakt.

„KVV Group je investor v metalurgickom, oceliarskom a šrotárskom priemysle. KVV Group garantuje, že ak Česká exportná banka akceptuje KVV ako strategického partnera pre reštrukturalizáciu SSM, KVV Group zaplatí 2 milliardy korún, teda 75 miliónov eur za problematickú pohľadávku voči SSM,“ hlási pretrvávajúci záujem o Slovakia Steel Mills KVV Group.

 

 

Po zverejnení článku nás emailom kontaktoval aj Mário Hoffmann. Jeho reakciu zverejňujeme v plnom znení:

„Redakcia biztweet.eu čitateľa upozorňuje, že tvrdenia uvedené v tomto článku sú založené výlučne na súkromnom názore spoločnosti KVV Group publikovanom v tlačových správach spoločnosti KVV Group, ktorých zverejnenie si spoločnosť KVV Group objednala a zaplatila v tlačovej agentúre ČTK. Portál biztweet.eu neoveroval pravdivosť týchto tvrdení. Spoločnosť KVV Group je priamy konkurent spoločnosti Slovakia Steel Mills, preto nie je možné vylúčiť, že zo strany spoločnosti KVV Group ide o formu konkurenčného boja.

Pán Mario Hoffmann v súvislosti s difamačnými tvrdeniami šírenými spoločnosťou KVV Group podal trestné oznámenie pre podozrenie, že konaním spoločnosti KVV Group bol spáchaný trestný čin.“

 

K tvrdeniu pána Hoffmanna si dovolíme za biztweet.eu doplniť:  V článku uvádzame podozrenia KVV Group a overený fakt z českého Najvyššieho štátneho zastupiteľstva. Kontaktovali sme aj Slovakia Steel Mills, žiaľ odpovede sme sa nedočkali.

 

 

 

Fotozdroj: cas.sk

 

Čítajte viac:

Hoffmann s Prieložným údajne falšovali výsledky Slovakia Steel Mills. Chystali vraj podvod

Slováci sú napojení na Poliaka, ktorý dodáva zbrane proruským separatistom

Krach slovenského stavebníctva je hanbou ľudí ako sú Široký s Hodorovským

Štát je k investorom štedrý. Za 5 rokov im rozdal 402 miliónov eur

Babiš na Slovensku dosiahol svoje. Vláda stratila tvár

Brusel stopol peniaze aj kvôli projektu, ktorý realizuje Tempest a Vnet