V rekordnej srbskej privatizácii hrajú o štátne firmy Slováci aj Česi

Srbsko vypísalo rekordnú privatizáciu 502 štátnych firiem. Ponuky na niektoré z nich podali slovenskí aj českí podnikatelia.

Srbsko vypísalo rekordnú privatizáciu 502 štátnych firiem. Ponuky na niektoré z nich podali slovenskí aj českí podnikatelia.

Srbská privatizačná agentúra ponúkla na predaj stovky stratových štátnych podnikov, vrátane jednej z najväčších európskych baní na meď. Záujemcovia podávali predbežné ponuky na celkom 502 štátnych firiem do 14. septembra. Privatizácia je súčasťou snahy vlády o zlepšenie stavu verejných financií.

Na predaj sú napríklad bane na meď Bor, výrobca liekov Galenika, chemička zameraná na výrobu hnojív HIP Azotara či výrobcu nábytku Simpo. O niektoré zo srbských klenotov majú hrať aj známe české a slovenské podnikateľské mená. Hoci predstavitelia tamojšieho ministerstva hospodárstva, pod ktorú privatizácia spadá nič neprezrádzajú, v minulosti bolo jasné, že sa privatizácie zúčastní Juraj Kamarás so záujmom o tamojšie farmaceutické firmy, či Pavol Krúpa a Slavia Capital so záujmom o finančné služby, respektíve energetické spoločnosti.

 

 

„Privatizačná agentúra aktuálne prehodnocuje predložené ponuky a pripravuje plán predaja pre jednotlivé podniky. Výsledok predloží na schválenie ministerstvu hospodárstva do konca októbra,“ odkázala biztweet.eu srbská privatizačná agentúra.

Srbskí zákonodarcovia začiatkom augusta schválili novú legislatívu umožňujúcu predaj štátnych podnikov, ktoré už niekoľko rokov predstavujú záťaž pre štátne financie. Legislatíva počíta s dokončením privatizačného procesu do 31. decembra 2015.

Dotácie pre štátne podniky a absencia daňových príjmov od stratových štátnych firiem podľa vládnych odhadov stojí krajinu približne miliardu eur ročne. Rozpočtová rada vlády v júli varovala, že ďalšie financovanie stratových štátnych podnikov "privedie srbské financie ku kolapsu". 

 

 

Čítajte viac:

Kosovo prežíva obrodu. Pre Rusov je dverami do Európy a Spojených štátov

Dobročinnosť slovenských firiem existuje len na papieri. Na charitu dávajú len zlomky ziskov

Školstvo chystá bič na netransparentné zväzy. Slovensko chystá reformu športu

Brusel prispeje slovenským spoločnostiam na firemné škôlky

Ficove jasle a škôlky zaplatí EÚ