Petr Kellner: Najbohatší Čech začal ako privatizér. Dnes je mágom pre zhodnocovanie.

Stratégia nájdi, kúp, zhodnoť a predaj. To je v skratke dôvod prečo sa z Petra Kellnera stal ešte pred jeho päťdesiatkou najbohatší muž Čiech.

Rodák z Českej Lípy pracoval po štúdiu na producentských pozíciách Filmového štúdia Barrandov. Podnikať začal, tak ako väčšina významných biznismenov v našom regióne, tesne po páde bývalého režimu. Spolu s Milanom Maděryčom a Milanom Vinklerom založili v roku 1991 Prvý Privatizačný Fond (dnešný PPF Group).

Štartovný kapitál vo výške 40 miliónov Českých korún skupine podnikavcov poskytla dvojica vysokých funkcionárov štátnej firmy Sklounion Teplice – Štěpán Popovič a Stanislav Přerost.

Skupina sa spoločne pustila do postupnej privatizácie desiatok bývalých štátnych spoločností. Najväčšiu silu však nabrala po tom, čo jej v roku 1996 zverila Česká republika do správy Českú pojišťovnu. Medzi kontroverzie privatizačnej minulosti PPF Group patrí to, že Ivan Kočárník, minister financií z čias, kedy bola Česká pojišťovna zverená do správy PPF, zasadol po skončení svojho politického mandátu do kresla vo vedení České pojišťovny. Ďalšou škvrnou na minulosti skupiny je neskoršie obžalovanie, odsúdenie a uväznenie Martina Vinklera.

V roku 2008 do České pojišťovny vstúpila talianska poisťovnícka skupina Generali. Vznikol tak spoločný Generali PPF Holding. Petr Kellner bol zároveň s fúziou vymenovaný za člena Dozornej rady poisťovne Generali.

Po tomto období sa finančník a jeho skupina PPF preslávili najmä šikovným presúvaním kapitálu a zhodnocovaním investičných akcií. Riadia sa jednoduchým princípom. Lacno kúpiť, navýšiť hodnotu firmy a predať. Príklad tejto stratégie možno nájsť už pri samotnom poisťovníckom terne Petra Kellnera. Svoj podiel v Generali PPF Holding, spolu s jednotkou českého trhu Českou pojištovnou predal Talianom z Generali v januári 2013 za 2,5 miliardy eur. Podľa českých analytikov tak zarobil približne 15-percentné zhodnotenie.

V decembri 2012 odpredala skupina PPF aj svoj podiel v stávkovej kancelárii Sazka skupine KKCG známeho podnikateľa Karla Komárka. Podobne zhodnotili podiel v EP Industries či podiel v Uralkali, ktorý predal ruskej banke Nomos. K tej má skupina blízko a spája ich hneď niekoľko významných obchodov, či špekulácií o nich.

Vstup do spoločnosti a skoré odpredanie svojho podielu zrealizoval Kellner s PPF viac než tridsaťkrát.

Projekty, od ktorých možno čakať dlhodobejšiu stratégiu nájde lustrátor len v troch prípadoch. Petr Kellner „na zelenej lúke“ vybudoval finančnú spoločnosť Home Credit. Jeho pomerne novým, no pozitívne hodnoteným podnikaním je aj interaktívna banka Air Bank.

Stále horúcou novinkou je aj vstup na telekomunikačný trh. Za 2,5 miliardy eur prevzal 64 percentný balík akcií Telefónica Czech republic. V rámci nej kúpil od Španielov aj stopercentný balík slovenskej dcéry.

Medzi najväčšie odchody posledného obdobia možno zaradiť stiahnutie Home Creditu z ukrajinského trhu, či polemiky o odpredaní podielu v Energetickom a priemyselnom holdingu. V rámci EPH ovládal spolu s Davidom Křetinským z J&T Slovenský plynárensky priemysel. Medzi prognózami odborníkov sú zaujímavé aj vstup Home Credit na burzu či predaj obchodnej siete Eldorado v Rusku, kde sa opäť objavuje známe meno Nomos Bank.

Súčasný odhadovaný majetok Petra Kellnera je vo výške 10,4 miliardy amerických dolárov (podľa Forbes). V súkromnom vlastníctve má niekoľko vil, napríklad vo Vranom nad Vltavou. Podľa Wikipedie žije vo svojej rozsiahlej rezidencii za 470 miliónov Českých korún v Podkozí na Berounsku. Pochváliť sa môže aj lietadlom Boeing Business Jet 737-700. Cez svoju charitatívnu nadáciu v rokoch 2004–2005 poskytol spoločnosti Open Gate – Boarding school celkom 382 miliónov korún na vybudovaníe a prevádzkou osemročného gymnázia internátneho typu a základnej školy v stredočeských Babiciach. Nadácia každoročne prispíeva študentom tejto školy čiastkou okolo 50 miliónov korún na úhradu školného.